Sirozlu hastalarda öz bakım gücü ile hastalık algısı arasındaki ilişki
In cirrhotic patients, the relationship between the perception of the disease with the power of self care
- Tez No: 361369
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma siroz tanısı konulmuş hastalarda öz bakım gücü ile hastalık algısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla İstanbul İlinde bir üniversite hastanesinde yapıldı. Verilerin toplanması Eylül 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında gastroentroloji servisinde yatan ve interfon polikliniğine gelen toplam 400 hasta arasından rastgele yöntemle seçilen siroz tanısı konulmuş 150 hasta ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmada veriler Hasta Bilgi Formu, Öz Bakım Gücü Ölçeği ve Hastalık Algısı Ölçeği kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programı kullanılarak bilgisayar yardımı ile yapıldı. Bu verilerin analizinde Frekans Dağılımları, ortalama (x), standart sapma (SD), İndependent Test Pearson correlation Kruskal Wallis analizi kullanılarak değerlendirildi. Araştırmaya katılan siroz tanısı konulmuş hastaların %36'sında gözlerinde sararma,%68,7'sinde karında şişlik, %44'ünde deride sararma ,%10,7'sinde vücut kıllarında dökülme olduğunu saptandı. Hastalık belirtileri ölçeği puanları arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki bulundu (r=0,220,p
Özet (Çeviri)
This research is cirrhosis diagnosed patients self-care in order to determine the relationship between the perception of the disease with the strength of a University Hospital in İstanbul Province. Data collection September 2012-December 2013 gastroentroloji service between inpatients and outpatients with a total of 400 patients randomly from interfon selected cirrhosis diagnosed 150 with the patient as an identifier. The data obtained was made with the help of a computer using the program SPSS 16.0. The analysis of Frequency Distributions of these data, the average (x), standard deviation (SD), were evaluated using the Kruskal Wallis Test Pearson correlation analysis, the İndependent. Research data, patient information Form, using the scale the scale and strength of the Illness Of self care. Participating in the study, 36% of patients with cirrhosis diagnosed on the yellowing of the eyes, on the 17th, abdominal swelling, 68,7% 44% of facial skin yellowing, revealed that the shedding of the body at 10.7%. Cirrhosis diagnosed patients self-care power scale with the symptoms of the disease and a weak positive relationship was found between scale scores (r=.220,p< 0.05). Opinions about the disease with the lower scales the size of self-care is examined the relationship between Personal control and strength scale score to control consistency of Treatment between the disease and a weak relationship, positive way and the lower scales.(r= 0,365-0,559;p