Esansiyel tremor hastalarında serebral kortikal kalınlık ile kognitif durum arasındaki ilişki
The relationship between cortical thickness and cognitive status in patients with essential tremor
- Tez No: 361382
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALPARSLAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve amaç: Esansiyel tremor (ET) postural ve/veya kinetik bir tremordur. Son yıllarda motor olmayan özellikleri de dikkati çekmektedir. Özellikle kompleks işitsel ve görsel dikkat, sözel akıcılık ve anlık bellekte beklenilenden daha fazla düzeyde kognitif bozukluklar gözlenmektedir. Yapılan beyin görüntüleme incelemelerinde, sağlıklı kontrollere göre ET hastalarında serebral ve serebellar hemisferde dejenerasyon ve lokus seruleus (LS) da Lewy cisimcikleri saptanmıştır. Bu çalışmada, ET hastalarında kortikal volümetri ve kortikal kalınlıkların hastalık şiddeti ve kognitif profil ile ilişkisi araştırılacaktır. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Hareket Bozuklukları Polikliniği'nde değerlendirilen, 18-55 yaş arası, art arda tanı konulan 11 ET hastası dahil edildi. Hastalar ile benzer yaş ve cinsiyette 11 kişilik sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Çalışmaya alınan bütün hasta ve kontrol grubuna beyin manyetik rezonans (MR) ve nöropsikiyatrik testler yapıldı. Beyin MR görüntülerine FreeSurfer 4.05 programı, otomatik segmentasyon metodu kullanılarak kortikal kalınlık ölçümü yapıldı. Bulgular: ET tanısı konulan 16 hastanın 5'i çeşitli nedenler ile dışlandı. Çalışmaya 11 hasta ile devam edildi. Her iki grup arasında cinsiyet, yaş, eğitim ve dominant el açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Hasta ve kontrollere yapılan nöropsikolojik testler sonucunda küp desen testi (P=0,01) ve çizgilerin yönünü belirleme testinde (P=0,02) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Beyin MR incelemesi ile hasta ve kontrol grubunun her iki serebral hemisfer kortikal kalınlık verileri karşılaştırıldı. ET hastalarında, kortikal kalınlığın sol superior paryetal bölgede kontrol grubuna göre daha ince olduğu belirlendi (P=0,003). Diğer bölge kalınlıklarındaki farklılıklar anlamlı değildi. Sonuç: Çalışmada görsel mekânsal işlevleri değerlendiren testlerde ET'li hastalarda kontrol olgularına göre bozukluklar olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction And Objective: Essential tremor (ET) is a postural and/or kinetic tremor. In recent years, non-motor features that attract attention. Especially, cognitive deformaties are observed more grade than expected at complex auditory and visual caution, verbal fluency and instant memory. In the brain imaging examination, patients with ET compared to healthy controls have cerebral hemisphere degeneration and Lewy bodies are determinated at locus ceruleus (LS). In this study, cortical volumetric and cortical thickness in patients with ET and severity of illness and the relationship between cognitive profiles will be investigated. Patients And Methods: The study, Ondokuzmayıs University of Medicine Department of Neurology Movement Disorders Clinic in the investigation, between the ages of 18-55, 11 ET repeatedly diagnosed patients were included. Patients with 11 healthy controls of similar age and gender groups was created. All patients enrolled in the study and control groups brain magnetic resonance (MR) and neuropsychological testing was performed. The brain MR images, cortical thickness measurement was made using the automatic segmentation method with freesurfer 4.05 program. Findings: Diagnosed ET 5 of 16 patients were excluded due to various reasons. The study was continued with 11 patients. Between the two groups of gender, age, education and in terms of the dominant hand, there was no statistically significant differences. At the results of neuropsychological tests with patients and control group; block design test (P = 0.01), and line orientation test (P = 0.02) between the two groups revealed no statistically significant differences. MRI of the brain of the patient and control groups both cerebral hemispheres were compared cortical thickness data. In ET patients, cortical thickness in the left superior parietal region was determined to be thinner than the control group (P = 0.003). Other regions were not significant differences in thickness. Conclusion: In this study,evaluating the visual spatial function tests in patients with ET according to control phenomenon are detected.