2013 yılında kliniğimizce pankreas kanseri tanısı konulan hastaların demografik özellikleri ile kanser gelişimi üzerine etkili olabilecek risk faktörlerinin analizi
Analyzing of the risk factors and the demographic characteristics of patients, who received prediagnosis of pancreatic cancer in our clinic in 2013
  1. Tez No: 361390
  2. Yazar: COŞKUN TOLGA DEMİREKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada 2013 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğindepankreas kanseri tanısı konan olguların demografik özellikleri ile kanser gelişimi üzerine etkili olabilecek risk faktörlerinin analizi retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Gastroenteroloji Kliniğinde 2013 yılında pankreas kanseri tanısı ile tetkik edilen toplam 32 hastanın dosyası incelendi. Histopatolojik olarak ve/veya en az bir görüntüleme yöntemi tetkiki ile pankreas kanseri tanısı konan 32 olgu çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenerek bilgileri kaydedildi. Kontrol grubu olarak pankreas ve kolon malignitesi olmayan yaş grubu olarak hasta grubuna benzer 33 kişi çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 32 pankreas karsinomu, 33 sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu alındı. Hastaların 15'i (%46, 9) erkek, 17'si (%53, 1) kadındı. Hasta grubunda yaş ortalaması; 65,4±10,6, kontrol grubunun 65,6 ±10, 4'di (p>0,05). Hasta kadınların yaş ortalaması 69,4 ±11,1, erkeklerin yaş ortalaması ise 60,7 ± 7,9'di (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study it was aimed to evaluate retrospectively the relationship between the demographic characteristics and the risk factors in subjects diagnosed as pancreatic cancer in Gastroenterology clinic of Süleyman Demirel Univercity Medical Faculty in 2013. Materials and Methods: In this study the records of a total of 32 patients who have received prediagnosis of pancreatic cancer were examined in Gastroenterology Clinic of Internal Medicine Department, Süleyman Demirel University Medical Faculty in 2013. A total of 32 subjects who diagnosed with pancreatic cancer through histopathologically and/or at least one visualization method were enrolled. The records of these patients were examined retrospectively and their data were recorded. 33 cases for control group were had no malignite and pancreatic cancer diagnosis and also compatible with study group for their age, received in our study. Results: In our study, consisting of 32 pancreatic cancer and 33 healthy control subjects.15 patients (%46, 9) were males, and 17 (%53, 1) were female. Patients of study group mean age was 65, 4±10, 6 years, patients of the control group mean age was 65, 6 ±10,4 years(p>0,05).The mean age in female was 69, 4 ±11, 1 and male's was 60, 7 ± 7, 9 years in study group(p 0.05).