Ultrasonografi eşliğinde planlanan aksiller brakiyal pleksus bloğu tekniğinde düşük ve yüksek lokal anestetik volümünün hemodinami, ağrı palyasyonu ve anestezi kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Effects of local anesthetic volume to hemodynamics, pain medication and quality of anesthesia on the ultrasound-guided axillary brachial plexus block
  1. Tez No: 361399
  2. Yazar: CEM BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ultrasonografi Eşliğinde Planlanan Aksiller Brakiyal Pleksus Bloğu Tekniğinde Düşük ve Yüksek Lokal Anestetik Volümünün Hemodinami, Ağrı Palyasyonu ve Anestezi Kalitesi Üzerine Etkisinin Araştırılması Brakiyal pleksus bloğu üst ekstremite cerrahisi için mükemmel bir seçenektir. Uzun süreli ağrıdan kurtulma, düşük insidanslı bulantı ve kusma, hızlı taburculuk ayakta tedavi edilen hastalar için bazı klinik avantajlardır. Doğru iğne yerleşiminde ve lokal anestezik yayılımının monitorizasyonunda ultrasonografi kullanımı periferik sinir blokları için gerekli lokal anestezik volümünü azaltmada yardımcıdır. Doz azaltımının duyu ve motor blok süreleri üzerine etkileri hakkında bilgilerimiz kısıtlıdır. Biz de retrospektif çalışmamızda ultrasonografi eşliğinde aksiller brakiyal pleksus bloğunda 25 ml ve 40 ml bupivakain ve lidokain uygulanan iki grupta duyu ve motor blok sürelerini karşılaştırmayı amaçladık. Ocak 2012-Mart 2013 tarihleri arasında ultrasonografi eşliğinde aksiler blok uygulanmış 59 hastanın medikal ve anestezi kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 33'üne yüksek volüm lokal anestetik ajan (Bupivakain+Lidokain), 26'sına düşük volüm lokal anestetik ajan (Bupivakain+Lidokain) ile ultrasonografi eşliğinde periferik sinir bloğu uygulandığı görüldü. Hastalar grup D (düşük volüm) ve grup Y (yüksek volüm) olmak üzere ikiye ayrıldı. 25 ml volüm uygulanan grupta duyu ve motor blok sürelerinin 40 ml volüm uygulanan gruba göre belirgin olarak kısa olduğunu gördük. İlk analjezik gereksinim zamanının da 25 ml volüm uygulanan grupta belirgin olarak kısa olduğunu gördük. Diğer blok karakteristik özelliklerinde iki grup arasında belirgin farka rastlamadık. Üst ekstremite cerrahisinde güvenli bir teknik olan brakiyal pleksus blokajının ultrasonografi eşliğinde yapılmasının uygun olacağı kanaatine vardık. Bununla birlikte lokal anestezik dozunun azaltılmasıyla ilgili geniş serilerde planlanmış yeni çalışmaların yapılmasının gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effects of Local Anesthetic Volume to Hemodynamics, Pain Medication and Quality of Anesthesia on the Ultrasound-Guıded Axillary Brachial Plexus Block Brachial plexus blockade is an excellent anesthetic option for upper extremity surgery. Long lasting pain relief, a low incidence of nausea and vomiting, and expedited hospital discharge are some of the clinical advantages for outpatients. The use of ultrasound for needle correct placement and local anesthetic spread monitoring helped to reduce the volume of local anesthetic required for peripheral nerve blocks. Little is known about the effect of dose reduction on sensory and motor block duration. The purpose of our retrospective study was to compare the duration of sensory and motor ultrasonography-guided axillary brachial plexus block with 25 ml or 40 ml bupivacaine and lidocaine. Between January 2012- March 2013 ultrasound-guided axillary block anesthesia applied and medical records of 59 patients were evaluated retrospectively. 33 of the patients which was given a high volume of local anesthetic (bupivacaine + lidocaine), 26 of the patients which was given a low volume of local anesthetic (bupivacaine + lidocaine) and ultrasound-guided peripheral nerve block administered were observed. Patients scanned data group D (low volume) and group H (high volume) was divided into two. We have seen that the motor and sensory block time in the group of 25 ml volume was significantly shorter than the group of 40 ml volume. Time to first analgesic in the volume of 25 ml group was significantly shorter. Other characteristics of the block did not have significant differences between the two groups. To our conclusion, in upper extremity surgery, a safe technique of ultrasound-guided brachial plexus blockade comes to be appropriate. However, it is seen that in large series of new studies on reducing the dose of local anesthetic should be planned.