Akciğer kanserli hastalarda toraks perfüzyon bilgisayarlı tomografi görüntüleme
Chest computed tomography perfusion imaging in patients with lung cancer
  1. Tez No: 361415
  2. Yazar: ÖMER ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akciğer kanseri, dünyada en sık görülen kanser türü olup gelişmiş ülkelerde kanserden ölümlerde 1. sırada yer almakta ve çoğu tanı aldığında inoperabl evrede karşımıza çıkmaktadır. Akciğer kanserleri, küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere başlıca iki histolojik sınıfa ayrılır. Bu sınıflandırmanın hastalığın tedavisi ve prognozu üzerine önemli etkisi bulunmaktadır. Perfüzyon bilgisayarlı tomografi (PBT) doku vaskülaritesinin fonksiyonel olarak değerlendirilmesine olanak tanıyan, noninvazif ve kantitatif olarak tümörün agresiflik derecesini değerlendirebilen, benign-malign ayrımına yönelik lezyon karakterizasyonu yapan, çeşitli tedavi yöntemlerinin etkinliğini değerlendirebilen ümit verici bir BT teknolojisidir. Çalışmamızda akciğer kanserinin PBT bulgularını ortaya koymayı, KHAK (Küçük hücreli akciğer kanseri) ve KHDAK (Küçük hücreli dışı akciğer kanseri) olarak sınıflandırılan kitlelerden elde edilen perfüzyon değerlerini karşılaştırarak istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olup olmadığını araştırmayı hedefledik. Bu amaçla, yüksek akciğer kanseri şüphesi bulunan 35 hastaya PBT çekimi yapıldı ve daha sonra histopatolojik olarak akciğer kanseri tanısı konulan 30 hastanın kan akımı (BF), kan volümü (BV), permeabilite (PMB) haritaları elde edildi ve tümörlerin maksimum çap ölçümleri yapıldı. Hastalar KHAK ve KHDAK olmak üzere iki gruba ayrılarak elde edilen değerler bakımından karşılaştırıldı. Ayrıca perfüzyon değerleri ile histopatolojik sonuçlar arasındaki olası korelasyon istatistik olarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer in the world, and it is the leading cause of cancer deaths in developed countries. Most of the patients are diagnosed as they are at the inoperable stage. Lung cancers are divided into two histologic groups as small cell lung cancer and non-small cell lung cancer. This classification mainly effects the prognosis and choice of treatment. PCT (Perfusion Computed Tomography) is a promising technology that enables the functional assesment of tissue vascularity, quantative and non-invasive assessment of tumor agressiveness, chararacterization of the tumor accorging to bening and malign differentiation and assessment of effectivity of various treatment methods. In our study, we aimed demostrate the imaging findings of perfusion imaging and to find out whether there was a statistically significance between NSCLC (non-small celled lung cancers), and SCLC (small celled lung cancers) regarding perfusion values obtained from the masses. PBT imaging was performed in 35 patients with suspicious lung cancer, and the maps of blood volume (BV), blood flow (BF) and permeability (PMB) of 30 patients were acquired which had histopathologically proven lung cancer, and morfologic measurements of the tumors were calculated. The patients were divided into two groups as NSCLC and SLCL, and the two groups were compared as regarding the values obtained.