Koroner Syntax skorunun farklı damar çaplarına ve darlık derecelerine göre yeniden hesaplanması ve kardiyovasküler olaylar ile ilişkisi
Recalculation of coronary Syntax score based on different vessel diameters and stenosis degrees and relationship with cardiovascular events
- Tez No: 361417
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇIKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET KORONER SYNTAX SKORUNUN FARKLI DAMAR ÇAPLARINA VE DARLIK DERECELERİNE GÖRE YENİDEN HESAPLANMASI VE KARDİYOVASKÜLER OLAYLAR İLE İLİŞKİSİ Giriş: Pek çok revaskülarizasyon çalışmasında, >%70 darlığa sahip lezyonlar ciddi olarak değerlendirilmiş ve bu çalışmalarda revaskülarizasyon genellikle >2.25 mm çapa sahip epikardiyal arterlere uygulanmıştır. Ancak Syntax (Sx) skoru darlık derecesi >%50 olan lezyonları ve damar çapı >1.5 mm olan damarları hesaba katmaktadır. Biz bu çalışmamızda, Sx skorunda tarif edilmiş olan >%50 lezyon ve >1.5 mm damar çapı ile elde edilen skoru, >%70 ve >2 mm damar çapı ile elde edilecek olan skorlar ile ölüm açısından karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'ne Nisan 2012-Mart 2013 tarihleri arasında anstabil angina ve ST elevasyonu olmayan miyokard infarktüsü tanılarıyla başvuran ve koroner anjiyografi yapılmış 536 hasta (yaş ortalaması 65.8±28.5, %73.1'i erkek) dahil edilmiştir. Hastaların tümünden, damar çapı >1.5 mm veya >2 mm ve darlık derecesi >%50 veya >%70 olacak şekilde dört farklı Syntax skoru hesaplandı. Çalışmaya alınan tüm hastaların 1 yıl sonundaki klinik sonlanımları TC kimlik numaraları kullanılarak Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi Nüfus İşleri Sistemi ölüm kayıtları araştırılarak tespit edilmiştir. Bulgular: Çalışma popülasyonunun %33.9' u medikal tedavi önerilerek, %53.4 'üne perkütan koroner girişim uygulanarak ve %12.7' sine koroner arter bypassgreft uygulanarak taburcu edilmiştir. Tüm hastalar bir yıl takip edilmiş ve 52 hasta ölmüştür (%9.7).Ölüm olan ve olmayan grupların klinik özelliklerinin karşılaştırılmasında, ölen grubun cinsiyet, diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, sigara, kronik böbrek hastalığı, Killip >1, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, kalp hızı ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (sırasıyla, p değerleri > 0.05) açısından canlı grupla arasında herhangi bir fark olmadığı, ancak ölen grubun daha yaşlı olduğu, daha fazla geçirilmiş serebrovasküler olay öyküsü, daha az aspirin, daha az beta-bloker ve daha az statin kullanım öyküsü ( p değerleri sırasıyla;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RECALCULATİON OF CORONARY SYNTAX SCORE BASED ON DİFFERENT VESSEL DİAMETERS AND STENOSİS DEGREES AND RELATİONSHİP WİTH CARDİOVASCULAR EVENTS Introduction: In most revascularization studies, severe lesions were defined >70% stenosis and revascularization was generally performed to > 2.25 mm diameter epicardial arteries in these studies. However, Syntax score takes into account the> 50% stenosis and >1.5 mm diameter artery. In our study, we aimed to compare Syntax scores that were obtained from > 50% lesions and >1.5 mm diameter artery and 70% lesions and > 2 mm diameter artery for death. Methods: 536 patients with unstable angina and non ST elevation MI (age, mean 65.8 ± 28.5 73.1% male) were included who were admitted to Atatürk University Faculty of Medicine, Cardiology Clinic and performed coronary angiography between April 2012 to March 2013. From all patients four different syntax score were calculated such as vessel diameter > 1.5 mm or > 2 mm, and the degree of stenosis > 50% or > 70%. All patients' who enrolled in the study clinical outcomes have been found from Central Population Affairs System death records by using their ID card numbers at the end of one year. Results: 33.9% of the study population were proposed medical treatment, 53.4% of patients was performed percutaneus coranary intervention and 12.7% of population was performed the coronary artery bypass greft. All patients were followed for a year, and 52 patients died (9.7%). Clinical characteristics of death and non-death groups like that sex, diabetes mellitus, hypertension, dyslipidemia, smoking, chronic kidney disease, Killip > 1, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, heart rate and left ventricle ejection fraction (respectively, p>0.05) were similar with alive group. However age, cerebrovasculer event history, were higher in death group. And history of aspirin, beta-blocker and statin use (respectively, p values