Preterm bebeklerde duktus arteriyozus insidansı ve trombositopeni ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Ductus arteriosus incidence in preterm infants and to evualate it's relationship with thrombocytopenia
- Tez No: 361418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, trombosit sayısı ile preterm yenidoğanlarda patent duktus arteriyozus (PDA) insidansı ve/veya kapanması arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için yapılmıştır. Çalışma Tasarımı ve Konular: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde yatan, PDA (n = 175)'sı olan ve PDA'sı olmayan (n = 212) prematüre bebekler (≤32 gebelik haftası) geriye dönük olarak değerlendirildi. PDA'sı olan hastalar yaşamın ilk 3-5 gününde, ekokardiyografik bulgulara ve klinik takibe göre hemodinamik olarak önemli PDA'sı (HoöPDA) olup ve olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Hemodinamik olarak önemli PDA, ekokardiyografik incelemede iç duktal çapın ≥ 1.5 mm ve/veya sol atrium LA/ aort kökü oranının ≥ 1.5 olması olarak tanımlandı. Her iki grupta bebeklerin trombosit sayıları ve ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım genişliği (PDW)'ni içeren trombosit endeksleri yaşamın ilk 24 saatinde kaydedildi. HoöPDA'sı olan bebeklere ibuprofen başlandı ve duktusun kapanmasını değerlendirmek için 48 saat sonra ekokardiyografik inceleme tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine whether there is an association between platelet counts and patent ductus arteriyozus (PDA) incidence and/or closure in preterm newborns. Study Design And Subjects: Premature infants (≤32 gestational week) with PDA (n=175) and a control group without PDA (n=212) who were hospitalized in the NICU were retrospectively evaluated. Patients with PDA were assesed in the first 3-5 days of life whether they have hemodinamically significant PDA or not based on echocardiografic examination and clinical follow up. Hemodynamically significant PDA is defined as internal ductal diameter ≥ 1.5 mm and/or the left atrium (LA) / aortic root (AM) ratio of ≥ 1.5 on echocardiography examination. Platelet counts and other platelet indices including mean platelet volume (MPV) and platelet distribution width (PDW) of the infants in both groups were recorded during the first 24 hours of life. Ibuprofen was started in infants with hemodynamically significant PDA and echocardiography was repeated 48 h thereafter to assess the closure of ductus.