OSAS cerrahisi sonrası cpap kullanımına uyum
CPAP adherence after osas surgery
- Tez No: 361428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı, kliniğimizde orta-ağır Obstrüktif Uyku Apne (OUA/OSAS) tanısı alıp CPAP tedavisini reddettiği için ameliyat olan ve ameliyattan sonra halen tedavi gereksinimi bulunan hastaların CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) kullanımına uyumunu ölçmektir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'na Haziran 2011 Ocak 2013 yılları arasında uykuda solunum durması, horlama ve gündüz aşırı uyku hali ile başvuran ve yapılan PSG sonucu OSAS tanısı alıp, CPAP tedavisini reddettiği için farklı uyku cerrahileri geçirmesine rağmen postoperatif PSG sonucu AHI>15 olan 80 hasta çalışmaya alındı. Anket doldurmak istemeyen ve rutin takibinden çıkan 13 hasta çalışma dışı bırakılarak çalışmaya 67 hasta ile devam edildi. Bu hastaların CPAP kullanıp kullanmadıkları, CPAP tedavisinden fayda görüp görmedikleri ve CPAP kullanımına uyumları rutin kontrole geldiklerinde sorgulandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif dönemlerdeki tüm niceliksel ve niteliksel verileri ayrılıp karşılaştırıldı. Postoperatif dönemdeki hastalar, CPAP kullanan ve kullanmayan hasta grubu olarak ayrıldı ve bu iki grubun niteliksel ve niceliksel değerleri karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan 67 hastanın 8'i kadın (%11.9), 59'u erkek (%88,1) idi. Çalışmaya katılan 67 hastanın 43'üne (%64,2) nazal cerrahi (radyofrekans konkaplasti ve/veya septumplasti), 60'ına oral/hipofarengeal cerrahi (UPPP ve/veya dil kökü süspansiyonu ve (%89,6), 36'sına (%53) ise kombine cerrahi uygulanmış olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to measure the adherence of the usage of CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) for the moderate-severe obstructive sleep apnea (OSA) patients had a operation as they refused CPAP theraphy and still need PAP (Positive Airway Pressure) treatment. The 80 patients undergone sleep surgery applied for sleep apnea,snoring and excessive daytime sleepiness and diagnosed OSAS whose Polisomnography (PSG) result is AHI>15 because of refusing the CPAP treatment were included to Akdeniz University of Medicine,Ear, Nose and Throat Department between June 2011 and January 2013. The study was continued with 67 patients excluding the 13 patients who didn't want to fill out the questionnaire and quit the routine follow. Those patients were questioned if they were using CPAP, if they had seen any obvious benefit or not from the CPAP treatment and adherence of the CPAP usage when they came to routine control. All data of the patients in the preoperative and postoperative periods were seperated and compared. patients in postoperative period were seperated as CPAP users and non-users and qualitive and quantitative values of those two groups were compared. 8 (11.9 %) of the patients participating in the study were female and 59 (88,1%) were male. 43 (64.2 %) of the 67 patients participating in the study nasal surgery, 60 ( 89,6 % ) of the patients oral surgery, 36 (53 %) of the patients combined surgery were performed.