'Komorbid (eşlikeden) hastalık özelliklerinin değerlendirilme yaklaşımlarının sağkalım çözümleme sonuçlarına etkisi'
'Effect of evaluation approaches of comorbidity ındices on survival analysis results'
- Tez No: 361481
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞÜKRÜ ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mortalite özelliği yüksek hastalıklarda komorbid hastalıkların varlığı, sayısı ve tipi prognoza çok önemli etkide bulunabilmektedir. Bu durum çerçevesinde hastalıklara özgü mortalite değerlendirmeleri komorbid (eşlikeden) hastalıklar da göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmekte ve bu modellemenin gerçekçi ve doğru kestirim gücüne sahip olması açısından çalışmalar yapılmaktadır. Farklı değerlendirme yaklaşımlarının gerek sonuç yargılama gerekse de prognoz kestirimi açısından değişik sonuçlar verebildiğini, farklı ana hastalık konuları için komorbid hastalıkların etkisinin de değişebildiğini vurgulamayı ve böylece sağkalım değerlendirmelerinde komorbidite kavramının önemine vurgu yapmayı amaçlayarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları bölümünde tedavi gören küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularının bilgisi temel alınıp, literatürde yer alan komorbid indeksler de göz önünde tutularak komorbid hastalıkların, sağkalım süresi üzerindeki etkisi öncelikle komorbid hastalıklar tek tek ele alınarak daha sonra komorbid hastalıkların tümü ve kombinasyon içerik hastalık sayısı ayrıca özel kombinasyonlar şeklinde de incelenmiştir. İncelemeler ışığında komorbidite hastalıklarının izleme araştırmalarında ele alınmasının zorunlu olduğu ancak doğru değerlendirmelerle ele alındıklarında güvenilir sonuçlar verebilecekleri görülmüştür. Bu özelliğin önemi çerçevesinde ana hastalık ile ilgili komorbid hastalık listeleri belirlenmesi ve komorbid tabloların ağırlıklarının da göz önünde bulunduruldukları indeksler oluşturacak araştırma gerçekleştirilmesi bu alanın gelişmesi için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Existence, number and type of comorbid disease that have high mortality properties can have an important effect on prognosis. Within these circumstances, evolution of disease with specific mortality is realized by taking comorbid diseases into consideration and there are some researches to make this model realist and correct predictive power. We aim to emphasize different evaluation approaches can give different results for both result judgement and prediction of prognosis. Comorbid diseases' effect can be changed by different main diseases and so comorbid notion is important in survival analysis. Our data are collected from cases who have Non-Small Cell Lung Cancer are treated in Pulmonary Medicine of Cerrahpaşa Medical Faculty, Istanbul University. Their comorbid diseases' effects on the their survival time research is computed by taking their comorbid diseases into consideration firstly one by one, secondly all together by univariate analysis, thirdly total combination number and finally all combination types by considering some comorbid indices in the literature. In the light of such information, it is necessary to take account comorbid diseases in survival researches but they can give confidential results only if the evaluation is correct. Within the scope of importance of this property, doing research for making lists of comorbid disease related to main disease and to index by taking severity of comorbid diseases into consideration have a great importance on development of this area.