Normal doğum sonrası perineal bölgeye yapılan soğuk uygulamanın ağrıyı azaltmadaki etkisi
The effects of cold pad application to the perineum on pain relief after normal birth
- Tez No: 361539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
KAYA ŞENOL, D. (2014). Normal Doğum Sonrası Perineal Bölgeye Yapılan Soğuk Uygulamanın Ağrıyı Azaltmadaki Etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Araştırma, lohusaların normal doğumdan sonra yaşadığı perineal ağrının giderilmesinde ve annenin konfor düzeyinin artırılmasında soğuk jel ped uygulamanın etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Mersin Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Lohusa Servisinde Eylül 2012 – Şubat 2013 tarihleri arasında, Lohusa Servisi'ne yatan ve normal doğum yapan, araştırma kriterlerine uyan lohusalar araştırma kapsamına alındı. Araştırma, deney grubu için normal doğum yapan 50 primipar ve 50 multipar (2. ve 3. doğum) lohusa, kontrol grubu için ise örneklem grubu ile aynı sayıda primipar ve multipar olmak üzere toplam 200 lohusa ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan tanıtıcı bilgi formu, VAS (Visüel Analog Skala), REEDA (Redness, Edema, Ecchymosis, Discharge, Approximation) Skalası ve DSKÖ (Doğum Sonu Konfor Ölçeği) kullanıldı. Doğum Sonu Konfor Ölçeği ve soğuk jel ped lohusalara doğum sonu 2. ve 4. saatte 20 dakika süreyle uygulandı. Araştırmada soğuk jel ped uygulamasının primipar ve multipar lohusalarda doğum sonu perineal sıcaklığı düşürdüğü, perineal ağrıyı azalttığı ve doğum sonu konforu artırdığı saptandı. Soğuk jel ped uygulanan primipar ve multipar lohusalarda Doğum Sonu Konfor Ölçeği alt grupları ve toplam puanlarında anlamlı artma olduğu ve lohusaların konfor düzeyinin arttığı belirlendi. Doğum sonu günlük aktivileri ve bebek bakımını olumsuz etkileyen perineal ağrının soğuk uygulama ile azaldığı, özellikle 2. soğuk uygulama sonrası yatma, oturma, yürüme, emzirme, idrar yapma gibi aktiviteleri yaparken ağrı düzeyinde anlamlı düzeyde azalma olduğu görüldü. Soğuk jel ped uygulanan primipar lohusaların %78,0'inin, multiparların ise %84,0'ünün uygulamadan memnun olduğu saptandı. Sonuç olarak normal doğum sonrası perineye soğuk jel ped uygulamanın perineal ağrıyı azalttığı ve lohusanın doğum sonu konforunu artırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
KAYA ŞENOL, D. (2014). The Effects Of Cold Pad Application To The Perineum On Pain Relief After Normal Birth. School of Nursing, Department of Women's Health and Diseases Nursing, PhD thesis. İstanbul. The study was conducted to identify the effect of cold gel pad application on relieving the perineal pain experienced by puerpera following normal birth and increasing the mother's level of comfort. The puerpera who were hospitalized in and delivered at the Mersin Obstetrics and Gynecology Hospital Puerperal Department between September, 2012 and February, 2013 and complied with the study criteria were included in the study. The study was conducted on 200 puerpera in total with 50 primipara and 50 multipara (2. and 3. deliveries) puerpera for the experiment group and the same number of primipara and multipara in the control group. To collect the data, the identifying information form prepared by the researcher in line with the literature, the Visual Analogue Scale (VAS), REEDA (Redness, Edema, Ecchymosis, Discharge, Approximation) Scale and Postpartum Comfort Scale were used. The Postpartum Comfort Scale (PCS) and cold gel pads were applied to the puerpera at the end of delivery and for 20 minutes every 2 and 4 hours. It was identified in the study that the application of cold gel pad reduced the postpartum perineal temperature in primiparous and multiparous puerpera, relieved the perineal pain and enhanced postpartum comfort. It was identified that the primiparous and multiparous puerpera who received cold gel pad application had significant increase in their sub group and total scores and that the comfort level of puerpera was increased. It was observed that perineal pain, which adversely affects postpartum activities and infant care, was reduced by cold pad application and that there were significant decreases in the pain level especially while performing activities such as lying down, sitting, walking, breastfeeding and urinating after 2 cold pad applications. It was identified that 78.0% of primiparous puerpera and 84.0% of multiparous puerpera who received cold gel pad application were satisfied. It was determined that the application of cold gel pad on the perineum following normal birth relieved perineal pain and increased postpartum comfort for puerpera.