Travma hastalarında batın bilgisayarlı tomografi yorumlanmasında acil tıp uzmanlık öğrencilerinin radyoloji raporu ile uyumluluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of consistency with radiology report of emergency medicine specialty students i̇nterpretation of abdominal computed tomography on trauma patients
  1. Tez No: 361585
  2. Yazar: NAGİHAN ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YANTURALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Acil tıp uzmanlık öğrencileri (ATUÖ)'nin Batın Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülerini doğru olarak yorumlamaları, travma hastalarının yönetiminde kritik öneme sahiptir. Çalışmamızda acil serviste travma nedeniyle Batın BT görüntülemesi yapılan hastalarda ATUÖ tarafından yapılan Batın BT yorumlarının radyoloji raporu ile uyumluluğunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Temmuz 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalına, travma nedeniyle başvuran ve Batın BT görüntülemesi yapılıp ve Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi tarafından raporlanmış BT görüntüleri kullanılarak yapıldı. Çalışmada 10 ATUÖ'nin, 50 anormal bulgu içeren, 50 normal olan toplam 100 batın BT'yi değerlendirmesi planlandı. Her bir asistandan randomize olarak seçilen 10 adet batın BT değerlendirmesi istendi. Radyoloji öğretim üyesi raporları altın standart kabul edildi. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS 15.0 for Windows bilgisayar programı ile Kappa istatistiği kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmada ATUÖ'nin batın BT yorumları resmi radyoloji raporu ile karşılaştırıldığında uyumluluk oranı %73 (n=73) idi. Uyumsuzluklar olguların % 27'sinde (n=27) olmasına karşın klinik açıdan öneme sahip uyumsuzluk oranı %6 (n=6) idi. ATUÖ ve resmi radyoloji BT raporu arasındaki genel uyumun orta derecede (K:0.46) olduğu görüldü. Çalışmamızda batın BT'de görülen patolojilerin tutarlılık dereceleri; karaciğer laserasyonu/hematomu, böbrek laserasyonu/hematomu, batın içi serbest hava, lomber vertebra fraktürü, pnömotoraks ve pelvik fraktür için çok iyi, batın içi serbest sıvı ve kot fraktür için iyi, dalak laserasyonu/hematomu ve hemotoraks için orta derecede tutarlı olduğu görüldü. Mesane yaralanması, retroperitoneal hematom ve akciğer kontüzyonunu değerlendirmede ise zayıf tutarlılık saptandı. Sonuç: ATUÖ'nin travma hastalarında batın BT değerlendirmelerinin resmi radyoloji BT raporu ile karşılaştırıldığında orta derecede uyumlu olduğu tespit edildi. ANAHTAR KELİMELER: Acil Servis, Acil Tıp Uzmanlık Öğrencileri, Batın BT, Uyum Değerlendirmesi, Radyolojik Tanı
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Emergency medicine specialty students (EMSS) correct interpretation of Abdominal Computed Tomography (ACT) images is very critical on management of trauma patients. We aimed to determine in this study that the diagnostic accuracy of ACT evaluations by EMS on ACT viewed patients at emergency service due to trauma. We aimed in this study that the evaluation of consistency with radiology report of ACT evaluations by EMS on ACT viewed patients at emergency service due to trauma. Material and Method: This study was prepared by using ACT images reported by assistant professor from Radiology Department for patients who applied to Dokuz Eylul University Hospital Emergency Medicine Department between July 1st, 2013 and December 31st, 2013 and image viewed due to trauma. It is planned in this study to evaluate 100 ACT which contains 50 abnormal and 50 normal findings by 10 EMSS. It is asked that to evaluate 10 ACT which was selected randomize from each assistant. Radiology Assistant Professors' reports are accepted as Gold Standard. Statistical analysis of the data obtained was performed by“SPSS 15.0 for Windows”program with Kappa statistic. Findings: Compliance ratio of ACT evaluations done by EMS students were 73% (n=73) when compared with formal radiology report. Even mismatches ratio is 27% (n=27) in the cases, clinically critic mismatch ratio was 6% (n=6). It was seen that the general compliance level is medium (K: 0.46) between the EMS students report and radiology ACT report. In this study, coherency levels of pathologies seen at ACT were very good for liver laceration/hematoma, kidney laceration/hematoma, intraabdominal free air, lumbar vertebral fracture, pneumothorax and pelvic fracture; were good for intraabdominal free fluid and rib fracture; were reasonable for spleen laceration/ hematoma and hemothorax. Poor coherency was determined when evaluating bladder injury, retroperitoneal hematoma and lung contusion. Conclusion: It was determined that EMS students ACT evaluations were medium coherent on trauma patients when comparing the formal radiology report. KEYWORDS: Emergency Service, Emergency Medicine Specialty Students, Abdominal CT, Consistency Evaluation, Radiologic Diagnosis