Çoklu travma hastalarında tarama bilgisayarlı tomografi (beyin bt, servikal bt, toraks bt, batın bt) yorumlamalarında; acil tıp asistan yorumlarının radyoloji raporu ile uyumluluğunun değerlendirilmesi
Scanning computerized tomography (brain ct, cervical ct, thoracic ct, abdominal ct) interpretations in multiple trauma patients; evaluation of the compatibility of the emergency medical assistant comments with the radiology report
  1. Tez No: 803061
  2. Yazar: MEHMET BURAK CİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, hastanemiz acil servisine başvuran çoklu travması olan hastalara istenen tarama bilgisayarlı tomografi (Beyin BT-Servikal BT-Toraks BT-Batın BT) görüntülerinin acil tıp asistanları (ATA)'nın yaptığı görüntü değerlendirmesinin radyoloji raporu ile uyumluluğunu karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Acil servisinde bir yıllık dönem içinde kabul edilen 150 çoklu travma hastasının görüntülemesi ile yapıldı. Hastaların çekilen Beyin BT-Servikal BT-Toraks BT-Batın BT'lerin resmi yorumu ve ATA yorumları karşılaştırıldı. İki grup arasındaki doğruluk oranı, kappa katsayısı, spesifite, sensitivite, pozitif prediktif değer (PPD) ve negatif prediktif değer (NPD) hesaplandı. Veriler SPSS. version 22'e kaydedilerek analiz edildi Bulgular: Beyin BT'de doğruluk oranının %96 (kappa: 0.920), servikal BT'de doğruluk oranının %96.7 (kappa: 0.882), toraks BT'de doğruluk oranının %96.6 (kappa: 0.926) ve batın BT'de doğruluk oranının %96.6 (kappa: 0.919) olduğu saptandı. Çalışmamızda tüm BT'lerin torumlanmasındaki doğruluk oranının %96 ve kappa değerinin 0.764 (spesifite: %97.1, sensitivite: %84.6, PPD: %98.5, NPD: %73.3) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to compare the compatibility of the scanned computed tomography (Brain CT-Cervical CT-Thorax CT-Abdominal CT) images of the patients with multiple trauma admitted to the emergency department of our hospital with the radiology report of the image evaluation made by the emergency medicine residents. Materials and Methods: This study was conducted with the imaging of 150 multiple trauma patients who were admitted in the Emergency Department of Hatay Mustafa Kemal University Hospital in a one-year period. The official interpretation and emergency medical assistant comments of the patients' Brain CT-Cervical CT-Thorax CT-Abdominal CTs were compared. The accuracy rate, kappa coefficient, specificity, sensitivity, positive predictive value (PPV) and negative predictive value (NPV) between the two groups were calculated. The data were recorded in SPSS version 22 and analyzed. Results: It was found that the accuracy rate in brain CT was 96% (kappa: 0.920), the accuracy rate in cervical CT was 96.7% (kappa: 0.882), the accuracy rate in thoracic CT was 96.6% (kappa: 0.926), and the accuracy rate in abdominal CT 96.6% (kappa: 0.919). In our study, it was found that the accuracy rate in the interpretation of all CTs was 96% and the kappa value was 0.764 (specificity: 97.1%, sensitivity: 84.6%, PPD: 98.5%, NPD: 73.3%).