Acil serviste nontravmatik acil durumlarda çekilen toraks ve/veya tüm abdomen bilgisayarlı tomografi görüntülerinin yorumlanmasında acil tıp hekimlerinin başarısının değerlendirilmesi
Nontraumatic emergency service evaluation of the success of emergency medicine physicians in interpretation of thoracic and / or all abdomen computerized tomographic images
- Tez No: 571871
- Danışmanlar: DOÇ. NALAN KOZACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda travma dışı nedenlerle acil servise başvuran, toraks ve/veya abdominal BT görüntülemesi yapılan hastalarda; hastayı yöneten acil hekiminin BT görüntülerindeki acil patolojik bulguları tanıma başarısını değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metot: Acil hekimlerine radyoloji kliniği eğitim görevlileri tarafından 8 saat teorik ve 16 saat pratik olmak üzere toraks ve tüm abdomen BT yorumlama eğitimi verildi. Eğitimini tamamlayan acil hekimi tarafından Acil servise başvuran nontravmatik nedenlerle toraks ve abdomen BT görüntüleme yapılan hastaların görüntüleri yorumlandı. Sonrasında radyoloji eğitim görevlisi tarafından final yorumlama yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda 268 toraks BT ve 185 abdomen BT görüntülemesi alındı. Genel olarak toraks BT görüntülerini yorumlamada acil hekimlerinin sensivitesi %90 ve spesifitesi %89, Abdomen BT görüntülerini yorumlamada sensivitesi %88 ve spesifitesi %86 bulundu. Pulmoner emboli tanısında sensitivite %100 iken, kist ve parankim patolojsi tanılarında %99 saptandı. Acil hekimlerinin aort patolojisi, apandisit, serbest hava ve serbest sıvıyı tanımada sensitivitesi %90'nın üzerinde bulundu. Dalak patolojisi, karaciğer patolojisi, jinekolojik patoloji, mezenter arter embolisi, kitle ve barsak patolojilerini tanımada sensitivite %80 ve altında hesaplandı. Perikardiyal efüzyon, aort ve mediasten patolojileri ile atelektazide sensitivite %70 ve daha düşük bulundu. Sonuç: Çalışmamızda nontravmatik durumlarda toraks ve batın BT görüntülerinin yorumlanmasında kısa süreli eğitimler ile acil hekimlerinin başarılı olduğu görülmüştür. Toraks BT görüntülerinde perikardiyal efüzyon, aort, mediasten patolojileri ve atelektazi, batın BT görüntülerinde dalak patolojisi, karaciğer patolojisi, jinekolojik patoloji, mezenter arter embolisi, kitle ve barsak patolojilerini tanımada acil hekimlerinin başarısı orta düzeyde olup özellikle bu alanlarla ilgili daha fazla eğitime ihtiyaç vardır. Uzun süreli ve kapsamlı eğitimlerle acil hekimlerinin başarı oranları arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to evaluate the success of the emergency physician who managing the patient in recognizing emergency pathological findings on thoracic and/or abdominal CT scans of the patients who applied to the emergency department for non-traumatic reasons. Materials and Methods: Thoracic and whole abdomen CT interpretation training was given to emergency physicians by radiology clinic instructors for 8 hours theoretical and 16 hours practical. Emergency physicians who completed their training interpreted images of patients who underwent CT imaging of the thorax and abdomen for nontraumatic reasons applying to the emergency department. Then, the final interpretation was made by the radiology instructor. Results: 268 thorax CT and 185 abdominal CT scans were included in the study. In general, the sensitivity and specificity of emergency physicians were 90% and 89%; sensitivity and specificity were 88% and 86% in the interpretation of abdominal CT images. Sensitivity was 100% for pulmonary embolism and 99% for cyst and parenchymal pathology. The sensitivity of emergency physicians in recognizing aortic pathology, appendicitis, free air and free fluid was found to be over 90%. Sensitivity in detecting splenic pathology, liver pathology, gynecologic pathology, mesenteric artery embolism, mass and bowel pathologies was calculated as 80% or less. Sensitivity was 70% and lower in pericardial effusion, atelectasis, aortic and mediastinal pathologies. Conclusion: In our study, it was seen that emergency physicians with short- term training were successful in the interpretation of thoracic and abdominal CT images taken in nontraumatic conditions. The success of emergency physicians in recognizing pericardial effusion, aortic, mediastinal pathologies and atelectasis on thorax CT images and splenic pathology, liver pathology, gynecological pathology, mesenteric artery embolism, mass and intestinal pathologies on abdominal CT images is moderate. Therefore emergency physicians need more training especially 10 in these areas. The success rates of emergency physicians can be increased with long-term and comprehensive trainings.