Birinci basamakta çalışan aile hekimlerinde aile hekimliği disiplinin bazı temel özelliklerini kendilerinde hissetmenin, tükenmişlik sendromu görülmesine etkisi
- Tez No: 361596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN MEVSİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Birinci Basamakta Çalışan Aile Hekimlerinde Aile Hekimliği Disiplinin bazı Temel özelliklerini kendilerinde hissetmenin, Tükenmişlik Sendromu Görülmesine Etkisi Yöntem: Bu araştırma bir yuvalanmış olgu kontrol çalışmasıdır. Örneklem, küme örneklem yöntemi ile seçilmiştir. İzmir ili metrapoldeki ilçeler kümeler olarak belirlenmiştir. Örneklemde ilk seçilen ilçedeki 1 no'lu aile sağlığı merkezinden başlanılarak ankete katılmayı kabul eden hekimlere anket uygulanarak veri toplanmaya başlandı. Olgu ve kontrol sayısı 1:1 olarak belirlenmiştir. Toplam 395 hekime ulaşılmıştır ve daha sonra veri tabanına aktarılmıştır. Maslach Tükenmişlik Ölçeğine göre değerlendirildiklerinde; 185 hekim tükenmiş olarak saptanırken, 210 hekim tükenmemiş olarak bulunmuştur. Daha sonra cinsiyet ve yaş gruplarına göre olgu ve kontrol grupları eşleştirildiğinde her iki grupta 113'er hekim olacak şekilde gruplandırılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgula programları kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; tanımlayıcı analizler, student t testi, khi kare analizi, korelasyon analizi ve logistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Burnout syndrome is a major problem especially among health care workers. Many factors are known to be associated with this syndrome. Sense of individual skills and achievement are affected by one's education and competence in his/her professional practice. Higher the sense of individual skills and achievement, lower the occurrence of burnout syndrome. Research question: Does the sense of possession of basic professional competences have any effect on occurrence of burnout syndrome in family physicians? Method: This study is designed as a nested case-control study. Study population is physicians working in family health centres in Izmir. The sample was selected by cluster sampling method. Data were collected via a questionnaire consists of demographic variables and questions to measure sense of professional competences described by EURACT and Maslach Burnout Inventory Personal Achievement subscale (MBI-PA). Case and control groups were formed based on MBI scores. Student's t test, chi square test, correlation analysis and logistic regression analysis were used to analyse the data. Results: There were 113 cases and 113 controls. Both groups were matched with respect to age and gender. Number of male and female participants was same for both of the groups; 64.6% male and 35.4% female. Mean ages of case and control groups were 44.7±6.9 and 44.8±6.8 respectively. MBI-PA scores were 23.04 for cases and 14.6 for controls. In case and control groups, the rates of physicians who have strong sense of competence were 36.3% and 84.1% respectively. Cases were more likely to participate postgraduate medical congresses and activities. Conclusion: Strong sense of competence is associated with low occurrence of burnout syndrome in primary care physicians. Postgraduate and continuous medical education is important in adoption of core competencies in primary care.