Online support application for oral communication skills course: A case study
Sözlü iletişim becerileri dersinde çevrimiçi destek uygulaması: Durum çalışması
  1. Tez No: 361707
  2. Yazar: SERCAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı birinci sınıf İngilizce Öğretmenliği öğrencilerinin Sözlü İletişim Becerileri II dersinde kullanılmak üzere hazırlanan asenkron konuşma ve dinleme etkinliklerinden oluşan bir çevrimiçi destek uygulamasını nasıl kullandıklarını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma modeli olarak durum çalışması benimsenmiştir. Bu çalışmada üç araştırma sorusuna cevap aranmıştır. Birinci araştırma sorusu katılımcılarının çevrimiçi destek uygulamasını nasıl kullandıklarına yöneliktir. Bu soruya cevap vermek için katılımcılarının öğrenme günlüklerinden (learning logs) ve araştırmacı günlüklerinden (researcher's logs) yararlanılmıştır. İkinci araştırma sorusu katılımcılarının çevrimiçi destek uygulaması ile ilgili görüşlerini belirlemeyi hedeflemiştir. Üçüncü araştırma sorusuyla da, katılımcıların çevrimiçi destek uygulamasına katılmasını engelleyen faktörler araştırılmıştır. İkinci ve üçüncü araştırma soruların yanıtlanması için katılımcı anketlerinden ve görüşmelerden yararlanılmıştır. Çalışma 2011-2012 öğretim yılı bahar döneminde 21 öğrenci ile yürütülmüş ve araştırma verileri çevrimiçi destek uygulamasını kullanan 8, kullan(a)mayan 13 öğrenciden toplanmıştır. Araştırma bulguları, çevrimiçi destek uygulamasının Sözel İletişim Becerileri dersini desteklemek için tamamlayıcı bağımsız çalışma aracı olabileceğini göstermiştir. Çevrimiçi destek uygulamasını kullanan 8 öğrenci, uygulamanın sözel iletişim becerilerini geliştirmek konusunda gerekli ve faydalı olduğunu dile getirmiştir. Öğrenciler, çevrimiçi destek uygulamasındaki etkinlikleri yapmanın dil yeterliliklerini arttığını ve daha akıcı ve öz güvenli konuşabildiklerini belirtmişlerdir. Özellikle almış oldukları geri bildirimler katılımcıların dilbilgisi, kelime kullanımı ve telaffuz ile ilgili eksikliklerini görmelerine yardımcı olmuştur. Bu kazanımların yanı sıra, katılımcılar çevrimiçi destek uygulamasındaki konuşma etkinliklerini yapmanın onların hazırlıksız konuşma yapma becerisini de geliştirdiğini düşünmektedirler. Katılımcıların yarısı, çevrimiçi uygulamanın onların telaffuzlarını geliştirdiğini ve konuşma kaygılarının azalmasına yardımcı olduğunu düşünmekte, diğer yarısı ise bu görüşlere katılmamaktadır. Katılımcıların çevrimiçi destek uygulamasındaki etkinlikleri yapma amaçları ise derste öğrendiklerini genişletmek ve ders dışında da konuları tekrar edebilmek olarak özetlenebilir. Derse hazırlanma diğer bir kullanma biçimi olmakla beraber, tekrar kadar yaygın değildir. Ancak, araştırmada öğrencilerin çevrimiçi destek uygulamasını etkili bir biçimde kullanabilmeleri için kişisel internet bağlantısına ve uygun çalışma koşullarına sahip olmaları da önemli bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin isteksizliği, başka zorunlu ödevlerin olması ve zamanı etkili kullanamama gibi bireysel faktörler de, öğrencilerin çevrimiçi destek uygulamasını kullanmalarını olumsuz yönde etkilemiştir. Bilgisayar destekli dil öğrenimine yönelik olumsuz düşünce ve tutumları olan bazı öğrenciler de, çevrimiçi destek uygulamasını kullanmamayı tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to explore how first year candidate teachers of English made use of online asynchronous speaking and listening activities outside the classroom as an online support to their EFL oral communication courses. In relation with the purpose of the study, a case study research paradigm was conducted. There were three research questions posed for the study. The first research question explored how the participants used the online support. The data for this research question came from the learning logs and researcher's logs. The second research question targeted at revealing the opinions of the participants. The last research question examined the factors that prevented the participants from using the online support. The study lasted for one whole semester and a total of 21 first year candidate teachers of English participated the study. The findings of the study suggest that the online support has potentials as a supplementary independent study tool to support oral communication courses. Those who used the online support found it useful and necessary to support the oral communication skills course. They reported gains in language proficiency, fluency, and confidence to speak in English. Especially, the feedback they received helped them to realize their weaknesses in grammar, vocabulary and pronunciation. They also believed that the activities in the online support helped them to make spontaneous speech and prepared them for unrehearsed speech. Half of the participants thought it helped them to develop their pronunciation, whereas the other half disagreed. Similarly, half thought completing the speaking activities helped them to reduce their anxiety, whereas the other half disagreed. The participants used the activities in the online support mainly to expand the learning that takes place in the classroom and to revise the relevant content. Previewing was another reason to use the activities; however, it was not as common as the other two purposes. However, participants' effective use of the online support depends on availability of internet connectivity and finding suitable study environments. Furthermore, personal factors, such as disinclination, the presence of other required course work and poor time-management, also have a role in participants' effective use of the online support. One last factor that affects participants' decision to use the online support is attitudes towards computer mediated asynchronous communication. Participants who have negative attitudes towards computer mediated asynchronous communication decide not to use the online support from the beginning. Others, who are neutral prior to the implementation, may develop negative feelings towards computer mediated communication in the course of implementation and decide not to use the online support.