Öğretici görüşleri doğrultusunda dil öğretiminde işlevsel dil bilgisi yaklaşımı ve temel düzeyde etkinlik hazırlama
Functional grammar approach and basic level activity preparation in language teaching according to teachers' opinions
- Tez No: 829267
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında, dil bilgisinin temel dil becerilerini destekleyecek şekilde işlevsel olarak öğretilmesi son yıllarda kabul gören bir yaklaşımdır. Dil bilgisinin etkinlikler aracılığıyla öğretimi aşamasında, dilin yazılı sözlü iletişim işlevine hizmet etmeyen uygulamaların olması birtakım sorunlara sebep olmaktadır. Bu araştırmanın amacı; işlevsel dil bilgisi yaklaşımından hareketle Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dil bilgisi konularını etkinlikler aracılığıyla somutlaştırmak, etkili ve verimli öğrenme sağlamak, diğer beceri alanlarını da destekleyerek özellikle yazma becerisinin geliştirilmesinde dil bilgisinin önemli bir işleve sahip olduğuna dikkat çekmektir. Ayrıca öğretici görüşleri doğrultusunda etkinliklerin tasarlanmasında gerekli özelliklere dikkat çekmeye, hazırlanan etkinliklerle dil bilgisi öğretimini işlevsel şekilde uygulayarak öğreniciye dil bilgisine yönelik olumlu bakış açısı kazandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada uzman görüşleri alınarak hazırlanan çeşitli etkinlik ve sorular kapsamında değerlendirmelerde bulunulmuş, işlevsel dil bilgisine ait öğretici görüşleri ortaya konmuştur. Bu çalışmadaki etkinlikler ve öğreticilere yönelik hazırlanan görüşme formuna verilen öğretici cevapları, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde okuma, dinleme, konuşma ve yazma beceri alanlarının desteklenerek uygulamada karşılaşılan sorunları çözme, öğrenici ve öğreticilere farklı alternatifler sunma ve literatüre katkı sağlama açılarından değerlendirilmiş, bu kapsamda sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Functionally grammar teaching in a way that supports basic language skills is an accepted approach in the field of teaching Turkish as a foreign language in recent years. At the stage of teaching grammar through activities, the existence of applications that do not serve the written-oral communication function of the language causes some problems. The aim of this study is to concretize the grammar subjects through activities based on the functional grammar approach, in teaching Turkish as a foreign language, to provide effective and efficient learning, to support other skill areas and to draw attention to the fact that grammar has an important function, especially in the development of writing skills. In addition, it was tried to design the activities in line with the views of the teachers, and to give the student a positive perspective on grammar by applying the functional grammar teaching with these prepared activities. In the study, evaluations were made in line with various activities and questions prepared by taking expert opinions, and also teachers' opinions on functional grammar were revealed. The activities in this study and the answers given to the interview form prepared for the teachers were evaluated in terms of supporting the skill areas of reading, listening, speaking, writing and contributing to the literature. Moreover suggestions were also included in terms of solving the problems encountered in practice, offering different alternatives to the learners and teachers.