The United Nations Protection force in former Yugoslavia (UNPROFOR) a case study for future peace-keeping operations
- Tez No: 36171
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ L. KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
III ÖZET Bu çatışma, Eski Yugoslavya'da kurulmuş bulunan Birleşmiş Milletler Koruma Gûcû'nü (UNPROFOR) izah ve tetkik etmeye çalışarak, Barış Gücü kurumunu analiz etmeyi ve soğuk savaş sonrası dönemde kurulacak olan Barış Güçlerinin yeni taleplerini karşılaştırmalı şekilde açıklamayı amaçlamaktadır. Her ne kadar, Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Dag Hammarskjold, soğuk savaş döneminde kurulmuş olan Barış Güçlerinin Birleşmiş Milletler sözleşmesinin 6.5nci ünitesi çerçevesinde faaliyet gösterdiklerini belirtmişse de, görülen odur ki, Birleşmiş Milletler Daimi Üyeleri yerel ve bölgesel çatışmaları soğutmak, önlemek ve aynı zamanda üçüncü tarafların çatışmaları dahil olmasını engellemek amacıyla. Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin 7. ünitesi çerçevesinde zorlayıcı hükümleri kullanmaktan ziyade, Barış Güçlerinden istifade etmeyi tercih etmişlerdir. * UNPROFOR, Barış Gücü kurumunun, soğuk savaş sonrası dönemin gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilmesi için, yeni bir yapıya doğru değişikliğe uğraması gerektiğini göstermiştir. Çünkü, yerel ve bölgesel çatışmalar, soğuk savaş dönemindekilerden daha karmaşık ve aynı zamanda taraflar daha belirsiz haldedir. Bu sebeplerden dolayı, geleneksel barış gücü yapısının devam etmesi, uluslararası barışı ve güvenliği korumak amacıyla, soğuk savaş sonrası dönemdeki etnik çatışmalar ile meşgul olmak için yeterli olmayabilir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study aims to analyze the institution of peace-keeping and tries to illustrate newTex^irements~lor'“p^ace^ke?ping:”öperatio7l5 in ifte^post-GofQ-WaY'eTa'thrdtfglYlhe explanation and examination of the United Nations Protection Force in Former Yugoslavia (UNPROFOR). Although Dag Hammarskjold stated that the peace-keeping operations functioned within the framework of Chapter "six-and-half of the UN Charter during the Cold War era, permanent members of the United Nations mainly used them to deal with local and regional conflicts rather than employing coercive measures within the framework of Chapter VII in order to cool off and localize the conflicts and to prevent third party involvement UNPROFOR has implied that the institution of peace-keeping should be transformed into a new structure in order to provide an answer to the requirements of the post-Cold War era. Because, the conflicts have become much more complicated than those during the Cold War era, and the parties have also become much more intricate. Thus, continuation of the traditional peace-keeping structure may not be sufficient to deal with the inter-ethnic and intra-state conflicts in the post-Cold War era in order to maintain international peace and security.