Davranışsal finans açısından bireysel yatırım tercihlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of individual investment preferences in terms of behavioral finance
  1. Tez No: 361748
  2. Yazar: MURAT KÜDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVİN GÜRARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Klasik finans teorileri, piyasaların etkinliği ve rasyonel yatırımcı kavramı ile yatırımcıların beklenen fayda teorisine göre hareket ettikleri varsayımına dayanmaktadır. Davranışsal finans teorisi ise, geleneksel finans teorilerine karşı olarak piyasaların etkinlikten uzak olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca davranışsal finans, geleneksel finans teorileri tarafından açıklanmayan ve piyasalarda meydana gelen anomalileri açıklamaktadır. Bu çalışmada, geleneksel finans teorileri ve davranışsal finans teorisi ile birbirlerinden farkları vurgulanarak yatırım araçları, yatırım stratejileri ve yatırımcı psikolojisi ile ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca davranışsal finans hakkında yerli ve yabancı literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak, bireysel yatırımcıların tercihlerinin davranışsal finans açısından incelenmesinde anket çalışması uygulanmış ve anket sonuçları R i386 3.0.2 istatistik programı kullanılarak m – square analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yatırımcıların psikolojik önyargıların etkisinde kaldıkları ve bu nedenle rasyonel davranmadıkları tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucu bu alanda yapılmış benzer çalışmaların bulguları ile paralellik göstermektedir. Bu çalışma, Türkiye' de davranışsal finans ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmasından dolayı, geniş bir literatür çalışması sonucunda oluşturulan anket çalışması ile elde edilen bulguları ile davranışsal finans alanında güvenilir ve yararlı bir kaynak olarak ulusal ve uluslararası literatüre de katkıda bulunmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Davranışsal Finans, Yatırımcı Psikolojisi, Bireysel Yatırımcı
Özet (Çeviri)
The classic finance theories depend on the assumption that investors act according to the expected beneficial theory with the concept of market efficiency and rational investor. Behavioral finance theory, on the other hand, state that markets are far from efficiency as opposed to conventional finance theories. Also, behavioral finance reveals the anomalies which cannot be explained by conventional finance theories and which take place on markets. In this study, conventional finance theories, behavioral finance theory and their difference from each other are emphasized and information is given about investment means, investment strategies and the psychology of investor. Besides, national and international literature was scanned about behavioral finance. In accordance with the objective of this study, a questionairre was implemented in evaluation of individual investors' preferences in terms of behavioral finance, and the results of questionairre was tested by m – square analysis by using R i386 3.0.2 statistical program. As the result of this analysis, it is found that investors are affected by psychological prejudices and thus do not behave rationally. The consequence of this study is in line with the findings of similar studies carried out in this field. This study contributes to national and international literature as a reliable and useful resource in behavioral finance through the findings obtained from the questionairre formed as the result of broad literature scan because of limited number of studies about behavioral finance in Turkey. KEY WORDS: Behavioral Finance, Investor Psychology, Individual Investor