Bireysel yatırımcıların finansal yatırım tercihlerinin davranışsal finans açısından değerlendirilmesi
Evaluation of financial investment preference of individual investors in terms of behavioral finance: İstanbul province example
- Tez No: 541278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YURTTADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Geleneksel finans teorileri, Yatırımcıları mantıklı düşünen, akılcı bir varlık olarak tanımlamakta, ancak yaşanan spekülasyonlar mevcut teorilerle açıklanamamaktadır. Davranışsal finans, bireysel yatırımcıların finansal karar verme konusunda rasyonel davranmadıkları ve kişinin yatırım kararında önyargılarının etkisinde kaldıklarını savunmaktadır. Bu çalışmada, geleneksel finans teorileri, davranışsal finans, davranışsal finansa konu olan psikolojik önyargılar, bireysel yatırımcılar ve yatırım araçları konularına değinilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında İstanbul'da yaşayan, rastgele örneklem ile seçilmiş 1002 bireysel yatırımcıya anket uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda İstanbul'da yaşayan bireysel yatırımcıların yatırım tercihlerini yaparken pek de rasyonel olmadıkları, psikolojik önyargıların etkisinde kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional financial theories describe investors as rationalist entities but the speculations experienced cannot be explained by existing theories. Behavioral finance argues that individual investors do not make rational financial decisions and that they are affected by their prejudices while making financial decisions. In this study, traditional finance theories, behavioral finance, psychological prejudices which are the subject matter of behavioral finance, individual investors and investment instruments, are discussed. Literature review regarding the local and foreign researches has been done and some explanations have been made in the light of crucial information about the subject matter. In the application part of the study, a questionnaire was applied to 1002 individual investors who were living in Istanbul and randomly selected. The results of these analyses reveal that individual investors living in Istanbul are not much rational while making investment preferences and that they are affected by the psychological prejudices. These results are in parallel with similar tests made in our country.