Bireysel yatırımcıların finansal yatırım tercihlerinde inanç olgusu: Davranışsal finans açısından bir araştırma
Belief phenomenon in individual investors' finacial investment preferences: A research in terms of behavioral finance
- Tez No: 865927
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Finans alanında ortaya çıkan teorilerden biri olan geleneksel finans, yatırımcıları ve onların yatırım tercihlerini incelemiştir. Akılcı olmayan seçimlerin ve piyasa dalgalanmalarının varlığı, bireysel davranışların irdelenmesi gerekliliğini artırmıştır. Bu bağlamda bireysel yatırımcı kavramının ve davranışlarının anlaşılması büyük önem kazanmıştır. Davranışsal finans kavramı, geleneksel finans görüşlerini tamamen reddetmemekle birlikte, bireye odaklanarak farklı anlayışlar kazanmayı amaçlayan yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Bu bağlamda inanç sistemlerinin bireysel karar vermedeki rolü araştırılmıştır. Çalışmada yatırım, yatırımcılar ve yatırımcı davranışları gibi temel bileşenler incelenmiştir. İnanç kavramı, dinlerdeki yansımaları ve yatırımlarla ilişkisi kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve açıklığa kavuşturulmuştur. Yatırımlar ve dinler incelendikten sonra, Semavi dinlere mensup bireylerle yapılan odak grup görüşmeleri ve anketler yoluyla toplanan veriler bu perspektiften değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, kutsal metinler ve semavi dinlerdeki diğer önemli kaynakların da gösterdiği gibi, yatırım yaparken inanç sistemlerinin dikkate alınmasının önem taşıdığını ortaya koyuyor. Sonuç olarak çalışma, inanç sistemlerinin bireyler için önemini vurgulamakta ve inançların özellikle yatırım kararları bağlamında davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance, one of the theories that emerged in the field of finance, has examined investors and their investment preferences. The presence of irrational choices and market fluctuations has increased the necessity of scrutinizing individual behaviors. In this context, understanding the concept of individual investors and their behaviors becomes paramount. While not entirely rejecting traditional finance views, the concept of behavioral finance introduces a new perspective that aims to gain different insights by focusing on the individual. In this regard, the role of belief systems in individual decision-making has been investigated. The study delves into fundamental components such as investment, investors, and investor behaviors. The concept of belief, along with its implications in religions and their relation to investments, has been thoroughly examined and clarified. Following the examination of investments and religions, data collected through focus group discussions and surveys with individuals adhering to Abrahamic religions have been evaluated from this perspective. The findings of the study suggest that the consideration of belief systems is crucial when making investments, as indicated by sacred texts and other significant sources in Abrahamic religions. In conclusion, the study emphasizes the importance of belief systems for individuals and supports the idea that beliefs can have a significant impact on their behaviors, particularly in the context of investment decisions.