Turkish consumer perceptions of foreign and Turkish products
Türk tüketicisinin yabancı ve Türk menşeili ürünlerin hangi ülkede üretildiğine göre herbir ülke ürününü algılaması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 36177
  2. Yazar: DORUK PARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLİZAR GER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET TÜRK TÜKETİCİSİNİN YABANCI VE TÜRK MENŞEİLİ ÜRÜNLERİN HANGİ ÜLKEDE ÜRETİLDİ?İNE GÖRE HER BİR ÜLKE ÜRÜNÜNÜ ALGILAMASI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA DORUK PARMAN YÜKSEK LİSANS TEZİ. İŞLETME FAKÜLTESİ TEZ DANIŞMANI: DOÇ. DR. GÜLİZ GER Pazarların globalleşmesi ve uluslararası ticaret hacminin artmasıyla beraber uluslararası pazarlama -faaliyetleri önem kazanmıştır. Uluslar - arşı ticarete konu olan ürünlerin önemli özelliklerinden biri de hangi ülkede üretildikleri ve üretici ülke imajıdır. Bu tüketicilerin çeşitli ülkelerde üretilen ürünler hakkında oluşturdukları belli kalıplar olarak da özetlenebilir. Özellikle diğer bilgilerden yoksun olan tüketici ülke ürünleri hakkında oluşturduğu önyargıya göre alış kararı vermektedir. Bu çalışmada Türk tüketicisinin yabancı ülkelerde üretilen ürünleri ülke bazında nasıl değerlendirdiği incelenmekte ve Türk malı ürünlerle karşılaştırılmakta ve uluslararası pazarlamacılara kendi ülkelerinde üretilen ürünlere Türk tüketicisinin genel yaklaşımı hakkında bir fikir vermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURKISH CONSUMERS“ PERCEPTIONS OF TURKISH AND FOREIGN PRODUCTS BY DORUK PARMAN SUPERVISOR: ASSOC. PROF. GÜLİZ GER JANUARY 1994 The globalisation of markets and growth in the volume of international trade increased the importance of international marketing. One aspect of products transnational^ marketed is the ”made in" image. This is the stereotype that consumers attach to products of a specific country, especially when there is lack of other information about the product other than the country-of-origin. In this study Turkish consumers' attitudes toward some countries' products with which Türkiye is in trade relationship and also Turkish products. This study aims to help international marketing managers by finding out their countries' products image in Turkish consumers' minds and also a comparison of them with Turkish made products are given.