Ekonomik değişkenlerin panel veri analizi ile çözümlenmesi
Research on economic variables by using panel data analysis
- Tez No: 361815
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEYRAN ORHUNBİLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İşletme karlılığını açıklamak üzere bütün dünyada pek çok araştırma yapılmıştır. Araştırmalarda genellikle yatay kesit analizi veya zaman serileri analizine başvurulmaktadır. Bu çalışmada, aktif karlılığını etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören imalat sanayi işletmelerinin 2005-2011 dönemine ait verileri kullanılarak yatay kesit birimlerinin zaman boyunca ele alınarak analizine imkan veren Panel Veri Analizi yöntemlerinden faydalanılmaktadır. İlk olarak sabit ve tesadüfi etkilerle Statik Panel Veri Analizi yöntemleri; daha sonra bağımlı değişken aktif karlılığının bir yıl gecikmeli değerinin modele bağımsız değişken olarak ilave edilmesiyle, Dinamik Panel Veri Analizi yöntemleri uygulanmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, finansal oranların makroekonomik göstergelerle birlikte imalat sanayiinde aktif karlılığının açıklanmasında kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many research, explaining the factors affecting return on assets, have been published all around the World. In these papers generally either cross sectional or time series methods have been applied. In this dissertation, Panel Data Analysis methods have been applied by using the data belong 2005-2011 years in order to explain the factors affecting return on assets of manufactury industry firms that are quoted in Istanbul Stock Exchange (ISE). Initıally Fixed Effects and Random Effects Panel Data Analysis Methods are covered and finally Dynamic Panel Data Analysis Methods are examined in detail where the lag of the return on assets is also included in the model. The analysis' results indicate that financial ratios can be used to explain the return on assets as well as the macroeconomic factors.