Kent mekanı tasarımında ideolojik bir temsil aracı: Küçük Asya'da Roma imparatorlar kültü'nün mimari yoluyla temsili
An ideological medium of representation in designing of the urban space: Representation of Roman imperial cult in Asia minor through architecture
- Tez No: 361819
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DELEMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Tarih, Archeology, Architecture, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada Roma imparatorlar kültü ve külte ait mekanların, belirli Küçük Asya kentlerindeki kent mekanı dokusuna etkileri ele alınmaktadır. Siyaset, din ve iktidar unsurlarıyla çok karmaşık bir yapıya sahip olan kült, bu kez özellikle ideolojik bir yaratım olarak ele alınmakta ve gelişimi bu bağlamda detaylı olarak açıklanmaktadır. Buna paralel olarak, 'ideolojinin mimari materyalizasyonu' yoluyla kent mekanının yaratım sürecinde, iktidarın/iktidara ait kültün temsilinin nasıl bir etkiye sahip olduğu vurgulanmaktadır. Küçük Asya'dan seçilen 12 dini ve kamusal yapı örneği ışığında, kent mekanı dokusunun imparatorlar kültünün kente girişiyle birlikte dönüşerek, nasıl hakim ideolojiye hizmet edebilir bir temsil mekanı haline geldiği tartışılmaktadır. Tartışmaların sonunda varılmaya çalışılan sonuç ise, bu iki bağlamın arasındaki nedensellik ilişkisini ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impacts of Roman imperial cult and cultic places on urban space patterns of particular cities of Asia Minor are scrutinized. Having a very complicated structure of elements like politics, religion and power, the highlight in the present instance is on its properties as an ideological creation and its development of this characteristic is treated in detail. The main question in this context is how the impacts of the representation of power/the cult of power effect the creation process of urban spaces through 'architectural materialization of ideology'. Correspondingly, 12 religious and public buildings from Asia Minor have been discussed with an aim to understand how each urban space pattern turned into a representational space that served for the dominant ideology with the introduction of imperial cult into the city. The aim of these discussions is to draw a conclusion with manifesting the causality between these two contexts.