Türkiye ve İtalya'da özel televizyon yayıncılığının başlangıcı ve deregülasyon sürecinin karşılaştırılması
Comparison of the beginning of private tv broadcasting and the deregulation process in Turkey and İtaly
- Tez No: 361845
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Dünyanın giderek hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girdiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu çalışma, dünyada neoliberal politikaların yükselişe geçtiği 1980?li yıllardan günümüze yayıncılık alanında meydana gelen değişimlerin bir özetidir. Bu dönemde kamu hizmeti yayıncılığı anlayışı ortadan kalkmış, yoğun birleşme ve satın almalarla devasa yapılara dönüşen medya/ iletişim sektörü, bir yandan iktisadi ve siyasi alanda daha etkin bir rol üstlenirken, diğer yandan siyasal paralelliğin artmasıyla basın özgürlüğü ve gazetecilik pratiğinde de değişime sebep olmuştur. Deregülasyon politikalarının sonuçları çalışmamızın öznesini oluşturan İtalya ve Türkiye medya sistemini karşılaştırmalı perspektiften analiz ederek siyasal iletişim çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Çalışmada ağırlıkla Hallin ve Mancini?nin Karşılaştırmalı Medya Sistemleri modelindeki değişkenlerden esinlenerek medyanın gelişimi ve siyasal paralellik, devlet müdahalesi ve düzenleme, kamu hizmeti yayıncılığı, medya sahipliği, televizyon haber medyası, demokrasi ve profesyonelleşme başlıkları altında İtalya ve Türkiye?deki medya sisteminin analizi yapılmıştır. Bu çalışmada her iki ülke medya sisteminin benzerlikleri tartışılmış, bunun yanı sıra farklılıkları ve özgüllükleri de ortaya konmuştur. İtalya ve Türkiye'de yayıncılık alanında devletin düzenleyici etkisi olurken yasal düzenlemelerin gecikmesi ya da zayıflığı medya alanında güç ve kontrol ilişkilerinde anomali yapılara neden olmuştur. Çalışmada, bu olgunun irdelenmesiyle ilgili genel olarak konuya ilişkin yazılı kaynaklar, raporlar ve yasal metinlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is an undeniable fact that the world has increasingly entered a rapid process of change and development.This study presents a summary of the changes in the area of publishing from 1980s, in which neoliberal policies began to ascend, upto now. In this period, publishing as a public service perspective has disappeared, and the media/communication sector which turned into gigantic structures through frequent mergers and purchases, has both assumed a more influential role in economic and political life and has led to a change in the practice of publishing and freedom of press in line with increasing political overlapping. This study aims to contribute to the field of political communication by conducting a comparative analysis of the media systems in Italy and Turkey. Inspired predominantly by Hallin and Mancini?s Comparative Media Systems model?s variables, it analyzes the media sytem in Italy in Turkey with respect to the themes of media development political parallelism, state intervention and regulation, public service publishing, media ownership, television news media, democracy and professionalization. It discusses the similarities of the media system in two countries and it presents the differences and the specificite as well. While state?s regulation has been influential in the field of publishing in Italy and Turkey, the belatedness and weakness of legal regulations has led to abnormal structures. This study has made use of written sources, reports and legal documents related with the field.