Avrupa Birliği-Türkiye arasındaki mali protokoller ve yardımlar
  1. Tez No: 361846
  2. Yazar: TİLDA TANİLYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde mali yardımlar ve protokoller incelenmektedir. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri yıllar boyu süren inişli çıkışlı bir süreç göstermiştir. Türkiye'nin geçirdiği bu uzun ve zor süreç, Türkiye'ye Avrupa Birliği tarafından verilen mali yardımlar üzerinde de etkili olmuştur. Mali yardımlar yıldan yıla artış göstermekle birlikte, Türkiye'nin kimi üye devletlerle olan ikili ilişkileri, bu yardımların kullanımı üzerinde etkili olmuştur. Bu yardımlar Türkiye için tam üyelik yolunda geçilmesi gereken aşamalara destek olmayı hedeflemiştir. Mali yardımlar üç ana döneme ayrılır. Bunlar; Gümrük Birliği Öncesi Dönem (Protokoller), Gümrük Birliği Sonrası Dönem ve Helsinki Sonrası Dönem'dir. Tezde bu dönemler detaylı bir biçimde ele alınacaktır. Bununla birlikte Helsinki Sonrası Dönem'de yer alan Katılım Öncesi Mali Araç (IPA) özellikle önemli bir dönemdir. Türkiye'ye üyelik yolunda önemli faydalar sağlamaktadır. Bu konuda kapsamlı bir değerlendirme ile çalışmamız sona erecektir. Anahtar kelimeler : Avrupa Birliği, Türkiye, mali yardım, protokol, dönem
Özet (Çeviri)
During this working between European Union-Turkey relations it examins fiscal aids and the protocols. European Union-Turkey relations have shown us positive and also negative process for a long time. This hard process had also impressions on the fiscal aids given from European Union to Turkey. Although the growing of these aids from year to year the relations of Turkey with some European Union countries had effects in using they. These aids have a target to support Turkey in order to solve the necessary ranks for being a complete member. The fiscal aids have three main periods. They are the preCustoms Union period (protocols), the past of the Customs Union period and the past period of Helsinki. In these thesis it will be explain these periods in details. The past period of Helsinki containing Pre-Accession Instrument (IPA) is specially important. It has also important profits to be a member. After doing this study in details we will end our work. Key words : European Union, Turkey, fiscal aid, protocol, period