Geç Osmanlı Harp Fenni ve Harp Tarihi (Kırım Harbi, 93 Harbi, 1897 Osmanlı-Yunan Harbi) literatürü
Late Otoman Science of War and History of War (Crimean War, Russo-Turkish War (1877–78),1897 Greco-Turkish war) literature
- Tez No: 361882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
XVI. yüzyıl Avrupa'sında askerî alanda XX. Yüzyıl tarihçileri tarafından askerî devrim olarak adlandırılan birtakım gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmelere bağlı olarak profesyonel subaylık bir meslek olarak tezahür etmiş ve profesyonel subay yetiştirmek üzere askerî okulların kurulması zarurî olmuştur. Bunun yanı sıra bu gelişmeler bir askerî literatürünün doğmasına sebebiyet vermiştir. Hasımlar arasındaki mücadeleler askerî literatürünün genişlemesi için yazarları teşvik etmiş ve bu kitapların bir kısmı açılan askerî mekteplerde okutulmak üzere kaleme alınmıştır. Osmanlılar Avrupa'daki bu gelişmeleri önceleri taklit yoluyla takip ederken daha sonraları kendileri orijinal eserler ortaya koymaya çalışmışlardır. Avrupa'daki askerî literatür mühendishaneler ve Mekteb-i Harbiyye'de okutulmak üzere tercüme edilmeye başlanmış ve bu sayede Osmanlı Fenn-i Harb ve Tarih-i Harb literatürü oluşmaya başlamıştır. XIX. Yüzyılın sonlarına doğru tercümelerin yanı sıra telif eserler de vücuda getirilmiştir. Bu literatürün içerisinde Fenn-i Harb, Tarih-i Fenn-i Harb ve Tarih-i Harb kitapları önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Some significant developments which were named as military revolution by the 20th century historians were taken place in 16th century Europe. As a result of these developments; service of the military officer was converted to professional discipline, additionally; it became a necessity to establish schools in order to train professional officers. Furthermore, these developments were the reason of creating a military literature. The competition among enemies encouraged the writers to enrich the military canon, some of these books were written in order to be used in the military schools. Ottoman Empire followed the developments in Europe; firstly they imitated the European samples, than they began to create their original works. The European military literature was translated to Ottoman Language to be used in Engineering School and the Mekteb-i Harbiyye. As a result; Ottoman Fenn-i Harb and Tarih-i Harb literature were born. At the end of the 19th century, in addition to the translation works, the original creations were also produced. In this literature, Fenn-i Harb, Tarih-i Fenn-i Harb and Tarih-i Harb books became significant.