Genel istihbarat-suç istihbaratı ayrımı: Türk Hukukunda suç istihbaratı
General intelligence-criminal intelligence distinction: Criminal intelligence in Turkish Law
- Tez No: 361883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada genel anlamıyla istihbarat ile suç istihbaratının ayrımı ve bu çerçevede Türk hukukunda suç istihbaratının yeri incelenmiştir. İncelemede öncelikle istihbarat kavramının genel çerçevesi çizilmiş ve temel nitelikleri ortaya koyulmuştur. Bu nitelikler suç istihbaratında da mevcut olup söz konusu temel nitelikler çerçevesinde istihbarat kavramının bir tanımlaması yapılmıştır. Suç istihbaratı kavramını doğrudan ilgilendiren suç kavramı genel hatları ile ifade edilmiştir. Genel anlamıyla istihbarat ile suç istihbaratı ayrımında önem arz eden adli ve idari kolluk ayrımı da çalışmada ifade edilmiştir. Suç istihbaratının tanımlanmasında önemli bir konu da istihbarat duvarıdır. İstihbarat duvarının mevcut olmasının temel hak ve hürriyetler açısından önemi ortaya koyulmuştur. Çeşitli ülkelerin kanunlarında ve uygulamalarında yerini bulan ve istihbarat birimlerinin sınırını ortaya koyan istihbarat duvarının anlamı ve suç istihbaratı ile ilişkisi ifade edilmiştir. Suç istihbaratı uygulama alanında bilinmeyen bir konu olmamakla birlikte tanım olarak üzerinde fikir birliği sağlanmamıştır. İncelemeler sonucunda elde edilen bilgiler çerçevesinde suç istihbaratı kavramsal olarak ortaya koyulmuş ve kısaca çeşitli ülkelerdeki uygulamalardan bahsedilmiştir. Bu bağlamda suç istihbaratı ile genel anlamıyla istihbaratın birbirinden ayrılması gerekliliği bunu temel hak ve hürriyetler açısından önemi açıklanmıştır. Son olarak Türk hukukunda ve öğretisinde istihbarat duvarının ve suç istihbaratının nerede olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the distinction between general intelligence and criminal intelligence and within this scope the position of criminal intelligence in Turkish law is examined. In study firstly general concept of intelligence term is drawn and the main features of intelligence is presented. By these features the intelligence term is defined and also these features also be present in criminal intelligence. Crime term also is examined with its common lines. Also in this study preventing policing and judicial policing is defined which is important for distinction of criminal intelligence and general intelligence. Another key subject in defining criminal intelligence is intelligence Wall. The importance of presence of intelligence wall in constitutional rights is presented. The meaning of intelligence wall which defines the bounderies of intelligence units and also being effective in some countries and its relationship with criminal intellince is espressed. Although the concept of 'criminal intelligence'is not new in practical, there isn't any consensus on it. With the information gathered by examining related studies 'criminal intelligence' term is defined and some implementation examples in some countries is given. In this concept the necessity of distinction between general intelligence and criminal intelligence and its importance for constitutional rights is stated. Lastly the place of criminal intelligence and intelligence wall in Turkish law and doctrine is examined.