Kolonyal dönemden günümüze jeopolitik bağlamda anklav/eksklav ülke toprakları-güvenlik ilişkisi
From the colonial era to present enclave/exclave territorial fragments-security relations in the context of geopolitics
- Tez No: 361884
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Kolonyal dönemden günümüzeülkesel fragmanlardananklav/eksklav ülke topraklarının uluslararası çatışmaların ve ihtilafların kaynağınıteşkil ettiği gözlemlenmektedir. Bir başka deyişleanklav ülke topraklarının güvenlik kavramıyla yakından irtibatlı olduğu ifade edilebilir. Coğrafi ve politik birfenomen olarak anklavlaruluslararası ilişkiler literatüründe“çevreleyen ülkenin etine saplanmış küçük birerkıymık”veya“ayakkabısındaki taş”olarak tanımlanmakta ve dünya siyasi coğrafyasının“norm dışı bir anomalisi”ya da bir nevi“ilkel bakiyesi”olarak telakki edilmektedir. Bununla birlikteanklavların kendisini çevreleyen devlet/devletler ile anavatan arasındaki ikili ilişkilerde ve uluslararası ilişkilerde güvenlik politikaları bağlamında kendi toprak ve nüfuslarıyla gayrı mütenasip bir şekilde etkili oldukları ifade edilebilir. Bu bağlamda dünya yüzeyindeki anklavlar hem siyasi ve ekonomik yapıları hem de boyut, nüfus ve konumları itibariyle birtakım farklılıklarasahip olsalar da, güvenlik sorunlarına sebebiyet vermeleri bağlamında bazı benzerlikler taşımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
It can be observed that enclaves and exclaves are as a source of international conflicts and land disputes from the colonial period to the present day.In other words it can be saidthat the concept of enclave is closely connected with the concept of security. As a geographical and political phenomenon enclaves are defined as a smallsplintersforsurroundingstateor a stone in one'sshoe in the area of international relations and are regarded asan anomalousandan exceptional entities or archaicreminants.However it is easytounderstandthatin the context of international relations and security policiestheenclavescan affecttothebilateral relations between the mainland/the surrounding state and itself in a disproportionate way in the respect of its dimension and population. In this context even if the enclaves have a number of differences with the regard to both political and economicalstructureandsize, population and location they have some certain similarities in the context of rising to some security problems as well.