A critical examination of the philosophical defense of free logics
Serbest mantığın felsefi savunusunun eleştirel bir incelemesi
- Tez No: 361934
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Klasik niceleme mantığında, formel dildeki her tekil terimin evrenin bir değerine gönderge yapması gerekir. Bu anlamda, standart yüklemler mantığı günlük dildeki göndergesiz tekil terimlere izin vermez. Serbest mantık adı verilen standart olmayan bir mantık ailesinde, söz konusu klasik gereklilik geçersiz kılınır. Bu çalışma söz konusu standart olmayan mantık sistemleri hakkında. Çalışmanın ikili bir amacı var. Birincisi, serbest mantık hakkında genel bir bakış sunmak. Bu amaçla; serbest mantık tanımlanıyor ve karakteristikleri veriliyor, belirli serbest mantık türlerinin aksiyomatik formülasyonları sunuluyor, serbest mantıktaki farklı semantik yaklaşımlar özetleniyor ve son olarak bu sistemlerin kökenlerine dair tarihsel bilgi veriliyor. Çalışmanın ikinci amacı ise, klasik mantık yerine serbest mantığı geçirmenin haklı olup olmadığını tartışmak. Bu amaçla, serbest sistemleri benimsemenin altında yatan altı farklı türden motivasyon inceleniyor. Nihai olarak, söz konusu motivasyonların hiçbirinin klasik niceleme mantığının yerini serbest mantığın alması için yeterli neden sunmadığı sonucuna varılıyor. Çalışma, serbest mantık lehine verilebilecek daha başarılı bir argüman önerisiyle bitiyor.
Özet (Çeviri)
In classical quantification theory, each singular term available in the formal language must denote some member of the quantificational domain. In this sense, standard systems of predicate logic do not allow for non-denoting singular terms of our ordinary discourse. In a non-standard family of logics called free logics, this classical requirement is dispensed with. This study is about these non-standard logics. It has a two-fold aim. Firstly, to provide a survey of free logics. To this end, I introduce definitions and characteristics of these systems, present axiomatic formulations of certain types of free logics, give a summary of different semantic approaches in free logics, and finally provide a brief historical information about their origins. Secondly, I discuss whether the adoption of free logics instead of classical logic is justified or not. To this end, I present and discuss six different kind of motivations behind the adoption of free systems. I ultimately conclude that none of the motivations provides us with enough reason to replace classical quantification theory with free logics. The study ends with a suggestion of a more successful argument in favor of free systems.