The impact of capital inflows on corporate financial flexibility: A review of market segmentation effects in developed emerging markets
Sermaye akışının kurumsal finansal esneklik üzerine etkileri: gelişmekte olan ulkelerde uluslararası ayrışmanın etkileri
  1. Tez No: 361953
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin, globalleşme çabaları, bu ülkelere 1980'li yıllardan itibaren sermaye akışı getirmekte. Bu sermaye akışı, finansal piyasalar ve uluslararası pazar entegrasyonu için önemli sonuçlar doğuyor, Bu sermaye akışının sürekliliği ve gelişmekte olan ülkelere olumlu etkilerinin devamı için, bu sonuçları anlamak çok önemli. Bu tez, gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı ve bunun kurumsal finansal etkileri hakkında birbiriyle bağlantılı 2 bölümden oluşmaktadır: (1) gelişmekte olan ülkelere sermaye akışının finansal piyasalara ve uluslararası entegrasyona etkisi ve, (2) uluslararası farklılaşmanın kurumsal finansal esneklik üzerine etkisi. Birinci bölümde, gelişmekte olan birincil ülkelere sermaye akışının karakteri hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra, sermaye akışının finansal piyasalardaki rolü araştırmaktadır. Sermaye akışının, uluslararası entegrasyona yaptığı katkı, risk dağıtımı, finansal ve sermaye piyasaları bakış açısıyla değerlendirilmektedir. Sermaye akis seviyelerinin, uluslararası entegrasyonla sistematik ilişkisi sorgulanmaktadır. Çalışmanın bulguları, sermaye akışının, gelişmekte olan ülkelerde uluslararası entegrasyonu arttırdığını göstermektedir. İkinci kısımda ise, uluslararası entegrasyonun, firmaların sermaye yapısı üzerine etkileri finansal esneklik bakış açısıyla çalışılmıştır. Sonuçlar, sermaye akışının ve etkilerinin, gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Her ne kadar ülkeler artık daha entegre olmuş olsalar da, bunun firmaların finansal esnekliği üzerinde negatif etkisi görülmüştür. Finansal esneklik, uluslararası farklılaşma ile artmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the last three decades, there have been large attempts for the globalization of the emerging markets that led to drastic capital inflows. These flows have very important outcomes for the financial markets and international market integration. Understanding these outcomes is very critical for the persistence of the inflows and their positive impact in emerging markets. This dissertation consists of two parts addressing interconnected issues in capital inflows to emerging markets and their corporate financial impacts: (1) the impact of emerging markets capital inflows on financial markets and international market integration, and (2) the impact of international market segmentation on corporate financial flexibility. In part 1, firstly, brief information on the capital inflow patterns in 10 advanced emerging markets is given. Then, the role of capital inflows in financial markets is investigated. The contribution of the capital inflows to international market integration is analyzed with risk diversification, financial and equity markets measures, which, to the best of my knowledge, have not been analyzed in a wide context before. Whether the patterns in the level of flows are systematically related to international market integration is questioned. Our results show that capital inflows improve market integration in emerging markets. In the second part of the dissertation, the impact of international market segmentation on capital structure decisions by firms is studied through financial flexibility. The results show the importance of capital inflows and their impact on advanced emerging markets at the firm level. Although markets are more integrated due to increasing capital inflows, it has negative effects for firm financial flexibility. Financial flexibility is shown to increase with international market segmentation. This finding is revealed by the comparative spare debt capacity ratios of the individual firms.