Destinasyon seçim sürecinde etkinliklerin önemi: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı örneği
The importance of events on destination choice: Gallipoli Peninsula Historical National Park sample
- Tez No: 361999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM SAİD EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Etkinlik turizmi son yıllarda yarattığı talep ve sağladığı ekonomik, sosyal ve çevresel faydalarla turizm sektörüne önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca destinasyonlar; aralarındaki rekabetin artması nedeniyle, gelen turistin devamlılığının sağlamak, turistlerce aranan bir destinasyon olmak ve dikkat çekici farklılıklar ortaya koymak için destinasyonlar çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. Anma etkinlikleri de destinasyonların gelişiminde ve çekiciliğinin arttırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Destinasyon seçim sürecinde etkinliklerin öneminin incelendiği bu çalışmanın amacı, ziyaretçilerin seyahat motivasyonlarını açıklamak, demografik değişkenlere göre ziyaretçilerin seyahat motivasyonlarındaki farklılıkları ortaya koymak ve destinasyon seçiminde etkili faktörler içinde etkinliklerin önemini belirlemektir. Bu doğrultuda Çanakkale Savaşları'yla ilgili düzenlenen 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü, Anzak Günü ve diğer etkinliklerin destinasyon seçim sürecindeki önemini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik geçmiş çalışmalara bağlı olarak bir kavramsal model oluşturulmuş ve oluşturulan modele ait hipotezler t testi, tek yönlü varyans analizi, yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırma için kullanılan veriler Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nı (GYTMP) ziyaret eden 480 ziyaretçiden toplanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda GYTMP'yi ziyaret etmenin kişilerin hayatında önemli bir yere sahip olduğu, kültürel deneyim ve milli manevi duyguların yanı sıra etkinliklerinde ziyaret motivasyonu olarak önemli bir motivasyon unsuru olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca GYTMP'yi ziyaretle milli ve manevi duygular ve sosyal etkileşim arasında pozitif ilişkili olduğu milli ve manevi duyguların aynı zamanda etkinliklere katılımla pozitif ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ziyaretçilerin milli manevi duygularının, GYTMP'yi ziyaretlerinde ve etkinliklere katılımlarıyla ilişkili olmasında Çanakkale Savaşları'nın Türk tarihinde önemli bir yere sahip olmasının etkili olduğu söylenebilir. Son olarak GYTMP'yi ziyaretlerinden memnun olan ziyaretçilerin GYTMP'yi tekrar ziyaret etmeyi düşündüğü ve başkalarına da GYTMP'yi ziyaret etmeyi önerdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years event tourism has made an important contribution on tourism sector through creating demand and environmental, social and economic benefits. Also because of the competition in between the destinations, there are various events held by destinations to keep the tourists coming and to provide the destination to be a popular place for tourists. The commemorative events which are type of event have an important role on destination development and increase of attractiveness. The aim of this study is to identify the travel motivations and differences according to demographic variables, to identify the importance of events on destination choice and to prove test the model which describes the role of events. In this context it is examined the importance of events about the Canakkale Battle, such as 18th of March Canakkale Naval Battle Victory and Commemoration of Martyrs Day, Anzac Day and other events on destination choice. For this aim a research model including hypothesis is developed based on the literature review. Hypotheses are tested via SPSS and AMOS and used t test, ANOVA and structural equation modelling. Data for this study was collected by questionnaires applied to Gallipoli Peninsula Historical National Park (GPHNP) visitors. As a result of this analysis it is established that visiting Gallipoli Peninsula Historical National Park holds an important position at visitors' lifetime. Besides cultural experiences and national and spiritual emotions, the events are also important visitation motivation among motivation factors. Results reveal that national and spiritual emotions and social interaction are positively related with visiting GPHNP. Also national and spiritual emotions are positively related with attending events. It can be said that the number of visitors and participants to the peninsula are related because of Gallipoli battlefields important place in Turkish history and the nationalistic and spiritual feelings associated with in. Finally the visitors, who were satisfied to visit GPHNP, think to revisit the GPHNP and to recommend other people to visit the GPHNP.