Emergence of new multinationalism and prospects for global economic integration
- Tez No: 36216
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET BERİKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
 - Yıl: 1994
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Tarih boyunca çok uluslu şirketler, dünyanm kaynaklarında ve imkânlarındaki yapısal ve örgütsel değişimlere karşılık kendi katma değer aktivüelerinin kapsam, şekil ve coğrafyasını değiştirmişlerdir. Çok uluslu şirketlerce yeni stratejilerin ve yapılanmaların geliştirilmesiyle uluslararası üretimin niteliği de değişmiş ve çok uluslu şirketler milli ekonomileri birbirlerine bağlayıcı güçlü bir kaynak olmuşlardır. Çok yönlü şirket stratejileri ve karmaşık yapısal düzenleri ile çok uluslu şirketler her şirket fonksiyonu için geliştirilmiş firma içi iş bölümü ile nitelenmiş uluslararası üretime başlamışlardır. Büyük miktarda uluslararası üretim halâ bağımsız yan kuruluşlar (stand-alone affiliates) tarafından gerçekleştiriliyor olmasına rağmen çok uluslu şirket aktivitelerinin daha büyük çapta fonksiyonel birleşimlerine doğru yavaş da olsa bir eğilim halâ mevcuttur. Bu eğilimin devam etmesi halinde uluslararası bağlar güçlenecek ve böylece dünya daha güçlü bir birleşik global ekonomiye yönlenecektir. 1 1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout history, multinational enterprises have changed the extent, form and geography of their value-added activities (transforming by manufacturing, processing etc., hence adding new values to a product) in response to the changes in the structure and organization of the world's resources and capabilities. With the evolution of new strategies and structures by the multinational enterprises, the nature of international production has also changed and multinational enterprises have become a powerful source for binding national economies together. Through complex corporate strategies and intricate network structures, they have started engaging in international production characterized by a sophisticated intra- firm division of labor for each corporate function. Even though a good deal of international production still takes place through the establishment of stand-alone affiliates, there is still a slow trend towards greater functional integration of multinational enterprise activities. If this trend continues, then this will increase the links between countries hence will lead the world towards a more integrated global economy.