Gaziantep ili' ndeki hemofagositik lenfohistiyositosis tanılı hastaların klinik seyir, laboratuvar bulguları ve tedavi cevaplarının değerlendirilmesi
The clinical course, labrotary findings and therapeutic responses of patients with hemophagocytic lymphohistiocytosis in the city of Gaziantep
  1. Tez No: 362195
  2. Yazar: SEVAL ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Ocak 2009-Haziran 2013 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji kliniği tarafından takip edilen hemofagositik lenfohistiositoz (HLH) tanılı hastaların demografik verileri, klinik ve laboratuar bulguları, tedavi seçenekleri, tedavinin laboratuar bulguları üzerine etkileri, etiyolojiden sorumlu faktörler ve tahmini yaşam sürelerini araştırmak. Gereç ve yöntemler: Primer hemofagositik sendromlu 20, sekonder hemofagositik sendromlu 18 hasta olmak üzere toplam 38 hasta çalışmaya dahil edildi. HLH tanısı Histiocyte Society?nin tanımladığı tanı kriterlerine göre konuldu. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastanemiz Biyokimya ve Mikrobiyoloji laboratuarında tam kan sayımı, eritrosit sedimantasyon hızı, CRP, AST, ALT, albumin, total bilirubin, direk bilirubin, elektrolitler, LDH, TG, fibrinojen, ferritin, kültür ve serolojik tetkikler yapıldı. Mutasyon analiz çalışmaları hastanemiz Genetik ve Tıbbı Biyoloji laboratuarları ve Fransa Pasteur laboratuarlarında çalışıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study investigated patients with HLH were followed between January 2009- June 2013 for demographic data, clinical and laboratory findings, treatment options, treatment effects on laboratory findings, factors responsible for etiology, and the estimated life span. METHODS:20 patients with primary hemophagocytic syndrome, 18 patients with secondary hemophagocytic syndrome, a total of 38 patients were included in the study. Histiocyte Society criteria for the diagnosis of HLH was used. Patients were retrospectively analyzed. Complete blood count, erythrocyte sedimentation rate, CRP, AST, ALT, albumin, total bilirubin, direct bilirubin, electrolytes, LDH, TG, fibrinogen, ferritin, culture and serological tests were performed in our hospital, department of Biochemistry and Microbiology laboratory. Mutation analysis studies were performed in Biology and Medical Genetics laboratories of our hospital and Pasteur laboratories in France.