تأثير القيم الدينية في الكفاءة الاجتماعية لأسر ذوي الاحتياجات الخاصة 'اللاجئون السوريون في ولاية غازي عنتاب أنموذجاً'
Dini değerlerin özel gereksinimli ailelerin sosyal yeterliliklerine etkisi Gaziantep ili'ndeki Suriyeli mülteciler model olarak
- Tez No: 862425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED NUR KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, değerlerin insan davranışında oynadığı rolün, özellikle farklı davranış biçimlerine yönelik motivasyonların yaratılması ve bunların gerekli motivasyon ve azimle desteklenmesi açısından önemi olduğu temel varsayımına dayanmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Gaziantep'te ikamet eden Suriyeli mültecilerin çoğunluğunun mensubu olduğu İslam dini başta olmak üzere dini değerlere ve bunların sosyal hayata olumlu etkilerine de ışık tutmaktadır, özellikle 2011 yılında Suriye'de çıkan ve günümüze kadar devam eden savaş sonucunda ülkelerini terk edip Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan özel ihtiyaç sahibi kişiler. Çalışmanın amacı, temel dini değerlerin (memnuniyet, şefkat, sabır ve iyimserlik) sosyal yeterlilik ve bunlarla ilişkili temel beceriler üzerindeki etkisine odaklandı, özellikle kontrol, esneklik, başkalarının sosyal aktivitelere katılımı ve sorunları çözme ve özel ihtiyaçları olan ailelerin çevredeki toplulukla etkileşimde karşılaştıkları zorluklarla yüzleşme becerisi. Araştırmanın amacına ulaşabilmek için konularına özel bir anket hazırlanmış ve özel gereksinimli bireylerden oluşan 300 aile üyesinden oluşan araştırma örneklemine yönlendirilmiştir, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve özel ihtiyaç sahipleri akrabalık bağı açısından çeşitlilik gösterilmiştir. Çalışmada ayrıca anket sonuçlarıyla kanıtlanmış sayı, oran, istatistik ve grafiklerin bilimsel istatistik yöntemlerle analiz edilerek incelenmesi, ardından dini değerlerin toplumsal verimlilik üzerindeki etkisinin niteliğinin açıklanması ve nedenlerinin ve tezahürleri ortaya konulması da yer aldı. Araştırma, dini değerlere bağlılık ve bunları kabul etme ile sosyal yeterlilik becerilerinin gelişimi arasında istatistiksel anlamlılığa sahip pozitif bir ilişkinin varlığı doğrulanarak sonuçlandırılmıştır, Çalışmada ayrıca anket sonuçlarıyla kanıtlanmış sayı, oran, istatistik ve grafiklerin bilimsel istatistik yöntemlerle analiz edilerek incelenmesi, ardından dini değerlerin toplumsal verimlilik üzerindeki etkisinin niteliğinin açıklanması ve nedenlerinin ve tezahürleri ortaya konulması da yer aldı. Çalışma son olarak özel ihtiyaçları olan mülteci ailelere daha kaliteli hizmet sunulmasına yardımcı olacak bir dizi öneri ve öneriyle sonuçlandı, bu, dini değerlerin rolünü harekete geçirerek ve mülteciler için istikrarın sağlanmasına, yaşam kalitelerinin ve sosyal güvenliklerinin yükseltilmesine katkıda bulunan davranışsal sonuçlarına odaklanılarak yapılır.
Özet (Çeviri)
This study starts from a main assumption that is the importance of the role that values play in human behavior, especially in terms of creating motivations for different forms of behavior and supporting them with the required motivation and perseverance. This study also sheds light on religious values and their positive impact on social life, especially in the Islamic religion, which the majority of Syrian refugees residing in Gaziantep belong, specifically families of people with special needs, the subject of the study, who were forced to leave their country and take refuge in Turkey as a result of the war that it broke out in Syria in 2011 and is still continuing today. The study focused its objectives on the effect of basic religious values (contentment, compassion, patience, and optimism) on social competence and the main skills associated with it, especially control, flexibility, participation of others in social activities, and the ability to solve problems and face the challenges that families with special needs face in interacting with the surrounding community. To achieve the objectives of the study, a questionnaire specific to its topics was prepared and administered to a research sample that included 300 family members of people with special needs, diverse in terms of gender, age, educational level, and their kinship with those with special needs (parents, brothers, and sisters). The study also included a review of the numbers, ratios, statistics and graphs proven by the results of the questionnaire after analyzing them with scientific statistical methods, and then explaining the nature of the effect of religious values on competence. The study concluded by confirming the existence of a positive relationship with statistical significance between adherence to religious values and the demand for them and the development of social competence skills. The study also included a review of the numbers, ratios, statistics and graphs proven by the results of the questionnaire after analyzing them with scientific statistical methods, and then explaining the nature of the effect of religious values on competence. Social and revealing its causes and manifestations. The study finally concluded with a set of recommendations and proposals that help provide better quality services to refugee families with special needs, by activating the role of religious values and focusing on their behavioral outcomes that contribute to achieving stability for refugees and raising their quality of life and social security.