Tarım satış kooperatifleri ile birliklerinin ekonomiye kazandırılması
To be coused the agricultural sales cooperatives and their unions gaining to the economy
- Tez No: 36234
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE TEKELİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
II TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ İLE BİRLİKLERİNİN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI ÖZET Bugün ülkemizde faaliyet gösteren Tarım Satış Kooperatifleri ile Birliklerinin esas itibariyle amaçları ortaklarının ürünlerini daha iyi şartlarla değerlendirmek ve bu konuda her türlü tedbiri almaktır. Tarım Satış Kooperatifleri tarım sektöründe faaliyet gösteren özellikle küçük köylü işletmelerine sahip çiftçilerin yaşadıkları ekonomik ortamla ilgili yalnız başlarına aşamayacakları güçlükleri çözmek için, kendi kendine yardım ihtiyacından doğmuş bir örgütlenme şeklidir. Türkiye'de ilk Tarım Satış Kooperatiflerinin çekirdeğini 1913 yılında kurulan“Aydın Müstahsilleri Ortaklığı”, ilk Tarım Satış Kooperatifleri birliğini ise 1933 yılında kurulan“Aydın Zira-i Satış Kooperatifleri İttihadı”oluşturmuştur. Kuruluş yıllarında ülke kalkınmasında bir araç olarak görülmüşler, devlet tarafından desteklenmişlerdir. Bu destekleme yasal, finansal, yönetsel olarak devamlı artış göstermiş, bunun sonucunda anılan kooperatif ve birlikler devletin tarım politikasını uygulayan kuruluşlar haline dönüştürülmüşlerdir. Tarım Satış Kooperatifleri halen birlik ve mahalli kooperatifler olarak faaliyet göstermekte olup, henüz merkez birliğini kuramamıştır. Hür ve bağımsız bir kooperatif olarak kooperatifçilik ilkelerine göre faaliyetlerini sürdürmeleri, zamanla kendi yağları ile kavrulabilir hale gelmeleri gerekirken maalesef 3186 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ile Birlikleri Yasası ile yine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca Birlik ve Kooperatif ana sözleşmelerinde yer alan ve kooperatifçilikle bağdaşmayan hükümler ve bu hükümleri uygulamakla yükümlü bırakılan Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri diğer kooperatiflerle mukayese edildiğinde sözde, kooperatif olgusu taşıdığı, devletin Kamu İktisadi teşebbüsü (KİT) gibi çalışması, ortakları tarafından dahi bir devlet işletmesi gibi görülmeleri, açık üyelik ilkesi dışında diğer tüm kooperatifçilik ilkelerinin bu kooperatiflerde uygulanmaması, genellikle tüccarların hiç bir zaman alım ve satımını yapmayacağı düşük kaliteli ürünlerin Tarım Satış Kooperatiflerinin vasıtasıyla ortak olan veya olmayan çiftçilerden destekleme programları çerçevesinde hükümetlerin her yıl ilan ettikleri garantili fiyatlar üzerinden satın alınması işlemleri birliklerde yönetim işlevini yerine getiren Genel Müdürler ile kooperatiflerde Müdürlerin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca atanmaları her türlü kararların (Genelkurul kararları dahil) Bakanlık'ça onaylanmadıkça yürürlüğe giremez v.b. gibi sorunlar sonucu Tarım Satış KooperatifleriIll ve Birlikleri kendilerinden beklenen işlevleri yerine getiremeyen devamlı zarar eden kuruluşlar haline dönüşmüşlerdir. Yapılan bu inceleme ve araştırma sonucu Tarım Satış Kooperatiflerinin mutlaka bağımsız, kendi kendilerine yeterli kuruluşlar haline dönüştürülmeleri gerektiği sonucuna varılmış olup, kendi kendilerine yeter hale gelebilmeleri, ortaklarına daha iyi hizmet verebilmeleri için“Reorganizasyona”gidilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak; Yapılan bu inceleme ve araştırma ile T.S.KJeri ve Birliklerinin nasıl kendi kendilerine yeterli hale gelebilecekleri, gayrimenkul ve menkullerinin ortak kooperatiflere verilmesi gerektiği, bu Kooperatif ve Birliklerde uygulanmayan Kooperatifçilik ilkelerinin mutlaka uygulanması gerektiği, özkaynak yetersizliğine çare olarak ortaklık temelinin yeniden oluşturulmasının gerektiği konuları üzerinde hassasiyetle durulmuş, yasal düzenlemeler ve devletçe ilk planda gösterilebilecek olumlu teşviklerle Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri kuruluş amaçlarına uygun olarak Türk çiftçisinin alın teri ve göz nurunun karşılığını verebilecek kuruluşlar olarak ülke kalkınmasında önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV TO BE CAUSED THE AGRICULTURAL SALES COOPERATIVES AND THEIR UNIONS GAINING TO THE ECONOMY SUMMARY Basically, the puposes of the Agricultural Sales Cooperatives and Unions, which are active condition in our country, are to make their associates' crops increase in value and take all necessary measures about this subject. The Agricultural Sales Cooperatives are the organization structures, arised from the necessity of self cooperation in order to solve the problems, concerning the economical condition of the farmers, who have small villager companies, working in the agricultural sector, that they are not able to overcome by themselves. The foundation of the Agricultural Sales Cooperatives and Unions in Turkey has been constituted by respectively,“Aydın Crop Producer Cooperation”, established in 1913 and“Aydın Agricultural Sales Cooperatives Union”, created in 1933. During the first constitutal years, this cooperative and union had been supported by the government, because they were seen as a means for the country development. This support had shown continiously increase from the financial and administrational way, exactly like this, they were transformed into the establishment, which put the goverment's agricultural policy into practice. The Agricultural Sales Cooperatives are still working as union and local cooperatives, but central union of the cooperativaes has not been established yet. Although the Agricultural Sales Cooperatives and Unions should carry on their duty in accordance with the cooperative system principles as unconstrained and independent cooperatives and they also should get by on their own means and if they are compared to the other cooperatives and unions, they are not able to realize their duty, because of the decisions included in the Agricultural Sales Cooperatives and Unions Law bearing the number 3186 and main agreement of cooperatives and unions, which are not being got along with the cooperative system and having left by the government to apply these decisions. While performing their duty like a corporation in which the government is the majority stock holder, and also having seen like a public corporation by their associates, not having carried out of all of the cooperative system principles, except free membership principle, in agricultural cooperatives and unions, in generally, purchasing of the poor quality crops by the Agricultural Sales Cooperatives, which will never be bought or sold by the merchants,from the guaranteed prices that was declared by the goverment every year within the support buying policy, from the farmers, who are associate to cooperatives and unions or not having appointed of the general directors, in the unions, and directors, in the cooperatives, by the Ministry of Industry and Commerce. Besides not being gone into effect of the all of the decisions, including General Meeting decision also, without approval of Ministry of Industry and Commerce, exactly like this, Agricultural Sales Cooperatives and Unions have been transformed into the establishments, which are being lost money and could not carry out their functions that had to be performed. As a result of this investigation, concluded that the Agricultural Sales Cooperatives should be transformed into the corporations which are independent and get by on their own means and in order for the cooperatives to give the best service to their associates and become self reliant and sufficient condition emphasized that they should be reeorganized. As a result of this research and examination, it was sensitively pointed out that, how to get by on Turkish Armed Forces and its units' own means, being required the immovable and movable properties to be given to the associate cooperatives, putting the cooperative system principles, which are not being applied in the cooperatives and unions into practice and requiring the basic principles of the cooperation to be reorganized and it was resulted that the Agricultural Sales Cooperatives and Unions, having a role in the progress of the Turkish economy as the establishments that are able to give the equivalent in return of the Turkish Farmers, convinient to their purpose, by performing legal regulations and promoting the constructive development of Agricultural Sales Cooperatives and their Unions.