Geçiş metallerinin halka yapılı karboksilatlarının sentezi, yapısı, özellikleri ve uygulama alanlarının incelenmesi
- Tez No: 362447
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bazı bazik metaller (sodyum ve potasyum) ve geçiş metallerinden kobaltın naftenik asitler ile verdikleri naftenatlar, biyolojide, ziraatte, tıpta ve diğer alanlarda büyük öneme sahiptir. Buda anorganik sentezlerde naftenatların ve onun koordinasyon bileşiklerinin incelenmesine neden olmuştur. Burada halkaya sahip karbon asitlerinin kompleks meydana getirmesini ve bunların basit karboksilatlardan farkını belirlemek için çalışmalar yapıldı. Bununla ilgili olarak belli bir metotla naftenik asitler bisiklo(2,2, 1 )hept-5-en-2 karboksilik asit, salisilik asit, siklohekzan karboksilik asit, adipik asit ve doğal petrol asit) ile NaOH yada KOH'ın karşılıklı etkisiyle sodyum ve potasyum karboksilat elde edildi. Daha sonra subsutüsyon reaksiyonu ile kobalt naftenatlar sentezlendi. Kobalt naftenatın sentezinde kullanılan metotlar şunlardır. 1. İki basamaklı yer değiştirme reaksiyonu 2. Tek basamaklı reaksiyon 3. Kobalt naftenatları elde ederken pH'a göre paylaşma sabiti ve ekstraksiyon yüzdesi ile değişimlerinin bulunması Kobalt karboksilatlann optimal sentezi, tek basamaklı yer değiştirme reaksiyonu ile gerçekleşmiştir. Her üç reaksiyonda da pH 7 civarında verim birbirine yakın olmuştur. Bu metodlarla elde edilen naftenatların element analizleri, IR, NMR spektrumJarı ve kobalt naftenatların termogravimetrik analizi alınarak fiziksel, kimyasal özellikleri ve kristal yapısı incelenmiştir. Uygulama alanlan araştırıldığında sodyum ve potasyum naftenatların fizyolojik ve biyolojik aktifliklerine bakılarak tıpta (antimikrobik madde) ve ziraatte kullanılabileceği yine kobalt naftenatın mikrogübre olarak ve süperfosfat gübresinin temizlenmesinde olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Same alkali metals (sodium and potassium) and cobalt one of the transition metals are giving naphthenate compounds with naphthenic acids which are of big importance in the fıelds of biology, agriculture, medicine and in other fıelds as well. This effected the research of naphthenate and their coordination compounds inorganic synthesis seriously. So the experiments are made to make complex compounds for cyclic carbon acid and their differences from simple carboxylates. By using a method with the effect of naphthanic acids(2-bicyclo-[2.2.1 ]-hepten-2-oik acid, salicylic acid, cycloheksane carboxylic acid, adipic acid and natural naphthenic acid) and sodium hydroxide (or potassium hydroxide), sodium (or potassium) naphthenates are produced. Then with the reaction of substation, cobalt naphthenates are synthesized. For the cobalt naphthenates synthesis following methods were used. 1. Two steps substitution reactions. 2. One step reaction. 3. While the cobalt naphthenate was comıng out sharing constant and extraction percentage values depending on pH were found . The optimal syntheses of cobalt naphthenates is occurred by a one step reaction. In all three reaction at the pH araund 7 the yield was very close. The structura1 characteristics and the physical and chemical properties ofthe naphthenates obtained by this methods analyzed by IR, NMR and cobalt by termogravimetric analysis as well. When the application fıelds were searched, locking on physiological activities of sodium and potassium naphthenates they can be used in the fields of medicine (antimicrobial agent) and agriculture, while cobalt naphthenates can be used as a micro fertilizer and in the purification of superphosphate fertilizers.