Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda akut ve düzenli egzersizin endotelyal disfonksiyonun biyokimyasal belirteçlerine olan etkisi
The biochemical markers of endothelial dysfunction in type 2 diabetes mellitus after acute and regular exercise.
- Tez No: 362458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL UĞUR ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
En kuvvetli anti-aterojen madde olan ?nitric oxideın endojen inhibitörü olan asimetrik dimetilarginin ile simetrik dimetilarginin artışı Tip 2 diabetes mellitusta kardiyovasküler hastalığa neden olan aterosklerotik değişiklikler oluşmadan önce görülen endotelyal disfonksiyona işaret eder. Bu projenin amacı, Tip 2 diabetes mellituslu hastalarda bu maddelerin egzersizle olan ilişkisini incelemektir.Tip 2 diabetes mellitus tanılı 36 kadın ve 44 sağlıklı kadın çalışmaya alındı. Sırasıyla 14 ve 19 kişi orta yoğunlukta dört haftalık egzersiz programı verildi. Çalışma başlangıcında, 1. ayda ve egzersiz programına alınan kişilerde ilk egzersiz seansından sonra alınan kan örneklerinde asimetrik ve simetrik dimetilarginin ile L-arginin düzeyleri kromatografi yöntemiyle ölçüldü.Ölçümlerin grup içi karşılaştırmasında Bonferroni çoklu karşılaştırma testi ve iki grup arasında değerlerin değişimlerinin karşılaştırmasında Kovaryans Analizi kullanıldı.Diyabet grubunda ve sağlıklı grupta ölçümler tüm zaman noktalarında literatürle uyumlu şekilde normal sınırlar içinde yer aldı.
Özet (Çeviri)
The increase in symmetric dimethyl arginine and the inhibitor of the most anti-atherogenic molecule nitric oxide, namely asymmetric dimethyl arginine indicates endothelial dysfunction observed before atherosclerotic changes leading to cardiovascular disease in Type 2 diabetes mellitus.The aim of the project was to evaluate the relationship of these molecules with exercise in patients with Type 2 diabetes mellitus.Thirty six women with Type 2 diabetes mellitus and 44 healthy women were enrolled to the study. Fourteen and 19 subjects, repsectively, attended a four-weeks of moderate intensity exercise schedule. Symmetric and asymmetric dimethyl arginine and arginine levels were studied by chromatography in the blood samples taken at the initial and first month of the study as well as those taken immediately after the first exercise session in the exercise group.Bonferroni multiple comparisons were done for within-group comparisons of the measurement at the initial and after the first month of the study and after the first exercise session. Covariance analysis was done for comparison of the changes at different timepoints between two groups.All measurement at diffferent timepoints was within normal range both in diabetic and healthy groups in agreement with the literature.