Türkiye'de devletin doğal tekeller alanındaki düzenleyici rolü
Regulatory role of government in the field of natural monopolies in Turkey
  1. Tez No: 362462
  2. Yazar: DİLEK AKBAŞ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Piyasa başarısızlığı nedenlerinden birini oluşturan doğal tekellerin varlığı devletin düzenleyici bir rol üstlenmesinin temel nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Doğal tekel kapsamında olan mal ve hizmetlerin enerji, iletişim gibi toplum açısından büyük öneme sahip altyapı hizmetleri olması bunlara devlet müdahalesini zorunlu kılmaktadır.Günümüzde de hakim olan en dar ve basit anlamıyla regülasyon ?emredici bir kurallar setinin ilanını ve bu kurallara uyumu izleyecek ve teşvik edecek bazı mekanizmaları yani tipik olarak bir kamu birimini? ifade etmektedir. Burada kastedilen kamu birimi genel olarak bağımsız düzenleyici kurumları işaret etmektedir. Son yıllarda ülkemizde de doğal tekel niteliği arz eden sektörlerin bağımsız düzenleyici otoriteler tarafından düzenlenmesi yönünde önemli adımlar atılmış ve bu amaçla bazı bağımsız düzenleyici kurumlar kurulmuştur. Enerji ve iletişim sektörlerinin yapısı ve kendine has olan özellikleri de göz önünde tutularak bu sektörlerde bağımsız düzenleyici kurumlar aracılığıyla düzenlemeler yapılmaktadır. Hesap verebilirlik, şeffaflık, bağımsızlık gibi temel özelliklere sahip olması gereken bu kurumlarca doğal tekellerin düzenlenmesi ve etkinliğin sağlanması hedeflenmektedir. Türkiye halen mevcut regülasyon sistemini üzerinde reformlar ve düzenlemeler yaparak uygulamaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Being of natural monopoly as a reason of market failure is one of the main reason for the state to undertake a regulatory role. Owing to a major importance of the goods and services within the scope of natural monopoly as energy, communications, infrastructure for the society, these oblige government intervention.Today, the prevailing sense of the narrow and simple regulation that implies“to the mandatory declaration of set of rules and monitor compliance with these rules and mechanisms that will encourage some of the typical unit of a public”. The mentioned public unit implies Independent Regulatory Agencies in this case. In recent years, our country which is of the nature of the natural monopoly sectors importantsteps have been taken in the direction of regulation by independent regulatory authorities andsome independent regulatory agencies has been established for this purpose. Electricity, energy, and communication sectors, which feature its own unique structure and taking into consideration the arrangements, were made through independent regulatory agencies in these sectors. Accountable, transparent, with basic features, such as independence, should be aimed toensure the effectiveness of these institutions, and regulation of natural monopolies. Turkey is stillon the current regulatory system continues to implement reforms and making adjustments