Econometric analysis of inflationary effects of exchange rate move ments and the effects of capital account liberatization on the exchange rate in Turkey
- Tez No: 36253
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmanın ana amacı, Türkiye'de esnek kur_ sistemi altında devalüasyonun enflasyonel etkilerini araştırmaktır. Bu bağlamda, 1989 sonrası sermaye akışının kur üzerindeki etkileri de tartışılacaktır. Bu çalışmada, Ocak 1981'den Eylül 1993'e kadar olan ve esnek kur sisteminin geçerli olduğu dönemi içeren veriler kullanıldı. Ayrıca Granger nedensellik testi uygulanarak döviz kuru ve enflasyon arasındaki ilişki araştırıldı. Bu çalışma esnasında fiyat seviyesi ve enflasyon arasındaki ilişkiyi incelemek için çeşitli ülkeler tarafından kullanılan modeller Türkiye için değerlendirildi. Bu modellere ek olarak yeni bir model daha geliştirildi. Model, esnek kur sistemi altında 153 gözlem kullanarak îki Aşamalı En Küçük Karaler (ÎAEK) yöntemi ile tahmin edildi. Regresyonlara başlamadan önce modelde kullanılan serilerin durağanlık koşullan Integration Durbin-Watson istatistiği kullanılarak kontrol edildi. Tüm tahminler TSP yazılımıyla gerçekleştirildi. İAEK yöntemiyle gerçekleştirilen model, sonuçta Türkiye'de fiyat seviyesini belirleyen etkenlerin bir ve iki gecikmeli para tabam ve fiyat beklentileri olduğunu gösterdi. Modele göre kur değişkeninin katsayısı belirleyici değildir. Diğer taraftan kur değişkenim* belirleyen değişkenler ise cari işlemler fazlalığı ve kur beklentileridir. Diğer yandan Granger nedensellik testinin sonuçlan fiyat seviyesi ile kur arasında güçlü bir iki taraflı ilişki olduğunu göstermektedir. 1989 sonrasında Türk ekonomisinde sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi sonucu Türkiye'de yoğun sermaye akışı kaydedildi. Bu akışın reel kur üzerindeki etkilerini saptamak için Granger nedensellik test tekniği kullanıldı. Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin reel kurun değerlenmesine neden olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main objective of this study is to investigate the inflationary effects of devaluation or depreciation under the current floating exchange rate system in Turkey. In this regard, in the post 1989 era capital inflows' effects on the exchange rate will be discussed. In this study, monthly data covering a period from January 1981 to September 1993, distinguished by floating exchange rate flexibility, were used. Furthermore, employing the Granger Causality Test causal relationship between changes in the exchange rate and price level is investigated. During this study, several models, which were employed for different countries in order to determine the relationship between price level and inflation, were evaluated for Turkey. In addition to them a new model was developed. This model is estimated by Two Stage Least Squares (TSLS) estimation technique using 153 observations for the floating exchange rate period. Before starting regressions, the series' stationarity conditions, used in the model, were checked by employing Integration Durbin-Watson statistics. All estimations were tried with TSP software. The model ultimately developed by using the TSLS method suggests that the determinants of the price level in Turkey are one and two lagged money bases and expected price level. According to the model, the coefficient of the exchange rate is found insignificant. The determinants of the exchange rate, on the other hand, are current account surplus and expected exchange rate. On the other side, results of Granger causality test suggest that there is a strong bi-directional relationship between price level and exchange rate. In the post 1989 era, as a result of capital account liberalization of the Turkish economy, intensive capital inflows into Turkey have been recorded. In order to detect the effects of these inflows on the real exchange rate, the Granger causality test technique was used. We arrived at the conclusion that short-term capital inflows have caused real exchange rate appreciation in Turkey.