A Study of preschool teachers turns of talk in centers with different aims and SES
- Tez No: 36254
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVDA BEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada okul öncesi kurumun sosyo ekonomik yapısı ve amacının öğretmenin konuşma kalıpları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma hipotezleri, eğitim amaçlı kurumlardaki öğretmenlerin konuşma kalıplarının salt bakım amaçlı kurumlardaki öğretmenlerin konuşma kalıplarından farklı olacağı, eğitim amaçlı kurumlarda öğretmenlerin çocukların dil gelişimini kolaylaştıracak ve destekleyecek bir ortam hazırlayacağı beklentileri üzerine kurulmuştur. Çalışma toplam dört okul öncesi kurumunda yürütülmüştür. Kurum seçimi yapılırken, bunların yansının eğitim amaçlı, diğer yarısının da salt bakım amaçlı olmalarına dikkat edilmiştir.Ayrıca seçilen oku! öncesi kurumlarının yarısı üst sosyo ekonomik, diğer yarısı da alt sosyo ekonomik sınıftandır. Seçilen bu dört kurumda öğretmenlerin konuşma kalıplan gözlem yolu ile saptanmıştır.Öğretmenlerin konuşmaları yedi farklı konuşma kalıbı açısından gözlenmiş ve“bilgi”,“kontrol”,“soru”,“tartışma”,“karmaşık cümleler”ve“diğer yetişkinlerle ”olan konuşmalar açısından incelenmiştir. Denek grubu sekiz öğretmenden oluşmaktadır.Bu öğretmenlerin yarısı 4-5 yaş, diğer yarısı ise 5-6 yaş grubu ile çalışan öğretmenlerdirler öğretmen 10 dakikalık sürelerle 10 kez gözlenmiştir. Yani her öğretmen için toplam 100 dakika gözlem yapılmıştır. Öğretmenler seçilen her zaman diliminde iki kez gözlenmiştir. Okul öncesi kurum amacının, değişik amaç ve sosyo ekonomik yapıdaki kurumlarda çalışan öğretmenlerin konuşma kalıplarında görülen değişikliklerde etkili olduğu görülmüştür.Eğitim amaçlı kurumlarda çalışan öğretmenlerin çocuklarla, onların gelişimi için daha nitelikli bir ilişki kurdukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of social class and aim of the preschool center on the teachers' talking patterns were investigated. The study was planned to test the hypotheses that the teachers' turns of talk would differ in relation to SES and aim of the preschool center. Teachers in the high SES educational centers were expected to provide a better linguistic environment for the children's language development. Four preschool centers were chosen and an attemt was made to chose equal number of centers with different aims ans social class composition.Two of these centers were educational preschool centers which incorporated both developmental and educational components in their programs and the other two were custodial centers where only custodial services were provided to the children. Half of the centers belonged to high SES and the other half belonged to low SES. An observational study of the teacher' turns of talk was carried out in these preschool centers.The teachers' turns of talk were analysed with respect to seven categories. These are : Number of the total turns of talk in 100 minutes, Number of turns of talk containing 11 information“ /'questions”,“complex language ”,“dispute”,“control ”and number of turns of talk“directed to other adults”. The sample consisted of eight teachers. Half ofthese teachers were teachers of 4-5 year old children and the other half were teachers of 5-6 year old children. Each teacher was observed for ten minutes and ten times. Thus each teacher was observed for 100 minutes in total. Teachers were observed twice in each activity period (circle time, free play time, lunch time, creative activty time and outside time ). The aim of the center was found to be responsible of the differences observed between the teachers' turns of talk in preschool centers with different aims and SES. Teachers in the educational preschool centers were found to have a better quality of interaction with the children than the teachers in the custodial centers.