Antikçağ'dan Ortaçağ'a hayvanlar
The animals from Ancient Age to Middle Age
- Tez No: 362960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE PALAZ ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Tarih, Religion, Economics, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Günümüzden binlerce yıl önce, insanın doğaya değil, doğanın insana hükmettiği dönemde, insanoğlunun yaşam savaşında ve yeryüzünde bir yer edinme yolunda en önemli öğretmenlerinden biri hayvanlar olmuştur.Vahşi doğa ile olan mücadelesinden galip çıkan insan Gordon Childe'ın Neolitik Devrim adını verdiği atılımla doğa üzerindeki hegemonyasını pekiştirmiştir. Bu safhada insanoğlunun karşısına yine hayvanlar çıkmaktadır. Hayvanlarla olan mücadelesi boyunca kolektif yaşamın önemini ve gerekliliğini öğrenmiş olan insanın toplum düzenini meydana getirmesiyle, ilk medeniyetler ortaya çıkmaya başlamıştır. Topluluk halinde yaşayan ve toplumsallaşan insan hayatı içinde hayvanlar, bu kez insanoğlunun en önemli yardımcısı olarak öne çıkmaktadır. Hızla artan nüfusu doyurmak, iklimin çeşitli etkilerinden korunmak, artan giyim ihtiyacını gidermek, toprağı sürmek ve birbirleri ile olan mücadelelerinde kullanılmak üzere insanoğlunun en yakın yardımcıları, malzemeleri ve araçları hayvanlar ya da hayvani ürünler olmuştur.Bütün eski medeniyetlerin, çeşitli birçok faktörün yanında hayvanlar üzerine kurulmuş olduğunu ifade etmek hamaset olmayacaktır. Bu çalışmada, insanı ve yaşadığı çevreyi konu alan tarih bilimi içerisinde, insanlar ve hayvanlar dünyası arasındaki ayrılmaz girift yapı ve ilişkiler, dönemin kültür ve medeniyetlerinin önem ve konumları açısından ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Thousands years ago, while not the human but the nature dominated over mankind, animals have been the most important teachers for people.Human, who succeded his challange with animals consolidated his hegomony over nature. Gordon Childe named this period as“neolithic revolution”. At this stage, the animals were there against human. During his challange with animals, human recognised and learnt the importance and necessity of collective life and hence created a social order and the civilisations emerged. With this development, animals became one of the most important and essential assistant for people under growing complex structure. To provide food to rapidly increasing population, protect them from harsh climatic changes, to meet the growing need for clothing and to cultivate and animals were indispensable assistants and instruments for people.It is not valour to say that with so many factors ancient civilisations all over the world were established and based also on animals.