Güncel sanatta kurgusal kolaj okumaları
Fictional collage readings in contemporary art
- Tez No: 362980
- Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma,Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalında,malzeme açısından sanatsal bir anlatım aracı olan kolajın sanat pratiklerindeki yerini,zaman içerisinde geçirdiği sürecini ve bugünün güncel sanat piyasasındaki önemini değerlendirmek ve bu konuda araştırmalar yapmak üzere hazırlanmıştır.Bu bağlamda malzemenin sınırsızlığını özgürce kullanan sanatçıların çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kolaj,asamblaj,dekolaj ve montaj tekniklerine dair bilgiler verilmiş ve genel olarak bu tekniklerin ne olduğundan,nasıl kullanıldığından bahsedilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde sanat tarihi içerisinde ve akımlarda bu tekniklerin kimler tarafından ve ne şekilde kullanıldığı örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde kolajın ve türevlerinin günümüz sanat anlayışında gelmiş olduğu nokta ve bu anlamda ortaya koyulan disiplinlerarası örneklerden bahsedilmiştir.Kendi çalışmalarımdan örnekler verdiğim son bölümde ise kolajı kullanma amacım ele alınmıştır. Toplumsal olayların sanata yansıması,yaşam koşulları,sanatçıların yeni anlatım yolları arayışlarına neden olmuş,Kübizmle başlayıp,daha sonra dadaizm,konstrüktivizm,pop art gibi akımlarla kendini var eden ve 21.yy'ın postmodern sürecinde de kendine yer edinen kolaj,günümüz sanatında vazgeçilmez bir sanat pratiği olmuştur. Günümüzde sanat pratikleri arasındaki kalın çizgilerin kalktığı,malzeme ve teknik açıdan sanatçıların oldukça özgür olduğu bir güncel sanat ortamı yaşanmaktadır.Gelişen teknoloji ve ilerleyen imkanlarla birlikte kolaj da sıklıkla tercih edilen bir teknik olmuştur Anahtar Kelimeler : Güncel,Kolaj,Kurgu,Hazır Nesne
Özet (Çeviri)
This study, has been prepared for today's contemporary art market assessing the significance and making research in terms of terms of artistic expression tool, collage art practice in the place in time in Gazi University, Institute of Fine Arts in Painting Department. In this context, the work of artists that freely use of the material to infinity is given. In the second part of the study, information has been given on collage, assemblage, and installation techniques decollage and generally how it is used is mentioned. In the third chapter in the history of art and currents by whom and in what manner these techniques are used is explained with examples. In the fourth part of the study in the concept of collage and its derivatives have reached the point where contemporary art and the meaning set forth in this interdisciplinary examples are mentioned. For the final part, where I gave examples of my own work, aim of using collage is discussed. Collage, being social events in art reflection, living conditions, artists new means of expression, acquiring a place starting with Cubism going through the various currents and 21st century postmodern process has been an indispensable art practice nowadays. Today, the thick line between art practice ceased, material and technical terms is relatively free from the artists of the contemporary art scene are experienced. With advancing technology and advancing opportunities collage has been a frequently preferred technique. Key Words : Current, Collage, Montage, Ready Made