Fantezi ve korku kurguda kurgusal karakter ve kurgusal mekan ilişkisi
Fictional character and fictional space relationship in fantasy and horror fiction
- Tez No: 406030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL EMRE KAVUT
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 706
Özet
Bu çalışmada mekan ve kurgusal mekan kavramı tanımlanmaya çalışılmış, fantezi ve korku kurguda kurgusal karakter kavramı, doğaüstücü yaklaşımla yaratılan kurgusal karakterler; doğaüstü varlıklar, fabl tekniği ile oluşturulan karakterler, karakter ve mitoloji başlıkları altında, yarı doğaüstücü yaklaşımla yaratılan kurgusal karakterler ise ayrı bir başlık olarak incelenmiştir. Kurgusal mekan ve kurgusal karakter sinemada en çok korku, fantezi ve bilim kurgu eserlerinde görülmektedir. Bu türlerden birbirleri ile en yakın ilişkide olan fantezi ve korku kurgu türleri seçilerek tanımlanmış, esin kaynakları irdelenmiştir. Korku kurgu sanattaki estetik kaygılar nedeni ile yalnız korku edebiyatından, fantezi kurgunun ise resim, heykel, minyatür ve edebiyattan beslendiği sonucuna ulaşılmış bu sonuçlar örnek eserlerle desteklenmiştir. Fantezi kurgu türünde kısa animasyon, çizgi dizi, animasyon sineması ve sinema alanında, Korku kurgu türünde ise sinema alanında verilen eserler kurgusal karakter ve kurgusal mekan bağlamında incelenmiştir. Bu rastlantısal olarak sinema literatüründen seçilmiştir. Yeni bir tür olarak gelişen teknoloji, tüketim çağı ve sinemanın yeni mitler yaratma çabası sonucu korku ve fantezi kurgunun birleşiminden doğan fantezi-korku türü açıklanmaya çalışılmış ve iki önemli güncel yönetmen M.Night SHYMALAN ve Tim BURTON eserleri ile birlikte karakter mekan aksında yorumlanmıştır. Net sonuçlara ulaşabilmek için karakter mekan ilişkisine dair bir anket çalışması gerçekleştirilmiş, bir kadın ve bir erkek fantezi-korku örnek karakterler için metin hazırlanarak tasarımcılar ve öğrencilerden farklı yorumlar alınmıştır. Sonuç olarak kurgusal karakter kurgusal mekanı kurgular. Karakterden bağımsız mekan düşünmek mümkün değildir. Karakter mekana yansır ve mekanda karakteri yönlendirir.
Özet (Çeviri)
In this study space and fictional space concepts are described; under character and mythology title, fictional character notion in fantasy and horror fictions, fictional characters created by supernaturalistic approach; supernatural creations, characters formed via fable technique, and as a separate title fictional characters created through semi-supernatural approach are examined. In cinema, fictional space and fictional character are mostly seen in fantasy and science-fiction works. Fantasy and horror genres which have the most common relation among those are chosen and defined; also their source of inspiration is semtinized. Due to aesthetic worries in horror fictional art, it is fed only by from horror literature, whereas the result that fantasy fiction is fed though painting, sculpture, miniature and literature is reached and these results are supported by sample works. In fantasy fiction genre, short animation, cartoon series, animation movie and cinema field, in horror fiction genre works of cinema field are studied in terms of fictional character and fictional space. This is chosen from cinema literature randomly. Fantasy-horror genre which has been created by the union of horror and fantasy fictions through cinema's efforts of creating new myths, technology developed as a new genre and consumption age is tried to be explained; and together with the works of two current directors M.Night SHYMALAN and Tim BURTON are interpreted in character-space axle. To reach accurate results a questionnaire about character space relation is held, a text on one woman and one man fantasy-horror character is arranged and presented to designers and students to get different interpretations. As a result, fictional character builds the fictional space. It is impossible to think of a space without character. Character is reflected on space and space directs the character.