İnfaz koruma memuru üniforma üretim kalıplarının iyileştirilmesi: Erkek pantolonu ve montu örneği
Improvement of correction officer uniform production patterns: Men trousers and coat sample
- Tez No: 362982
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Üniforma, ait olduğu kurum tarafından standartlaştırılan ve personeli tarafından kullanılan giysilerdir. Kullanım amaçlarından ilki, kurumsal kimliğin oluşturulması ve devamlılığın sağlanması, ikincisi ise personele konforlu, sağlıklı ve verimli bir iş ortamı hazırlanmasına katkıda bulunmaktır. Bu nedenle tasarım ve üretiminde özel kriterler gerektirmektedir. Üniforma gibi fonksiyonel giysilerde üretim kalıpları hayati önem taşımaktadır. Yapılan işe uyum sağlamayan nitelikteki giysi kalıpları, konforsuzluğa ve bununla beraber memnuniyetsizliğe neden olmaktadır. Bu nedenle üniforma üretim kalıplarının hazırlanmasında işin gerektirdiği hareketler ve bu hareketlerin giysiyi nasıl etkilediğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, Adalet Bakanlığı'na bağlı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri'nde görev yapan erkek infaz ve koruma memurlarının üniforma üretim kalıplarının iyileştirilmesidir. Araştırma, bir eylem araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri'nde görev yapan 48 beden vücut ölçülerine sahip 7719 erkek infaz ve koruma memuru oluşturmaktadır. Örneklemini ise, Ankara Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki Açık Ceza İnfaz Kurumu, 1 ve 2 Nolu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, 1 ve 2 Nolu F Tipi Ceza İnfaz Kurumları'nda görev yapan 48 beden ve normal vücut yapısına sahip 115 erkek infaz ve koruma memuru oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki adet gözlem formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzdelik değerler hesaplanmıştır. Bu tez, Adalet Bakanlığı'na bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanlığı arasında imzalanan bir protokol gereği yürütülen teknik danışmanlık hizmeti kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, öncelikle Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü araştırma raporuna göre planlanmıştır. Kalıp düzeltme işlemleri, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumu tekstil/ konfeksiyon atölyelerinde üniforma seri üretiminde kullanılan kalıplar üzerinde yapılmıştır. Geliştirilen pantolon ve mont üretim kalıplarının kullanıcı beklentilerine uygunluğunu belirlemek amacıyla gözlem formları yardımıyla veri toplanmıştır. Bulguların değerlendirilmesiyle araştırma sürecinde geliştirilen pantolon ve mont kalıplarının 48 beden erkek infaz ve koruma memurlarının beklentilerini karşılaması bakımından uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sürecinde geliştirilen pantolon ve mont kalıplarının, Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumu tekstil/ konfeksiyon atölyelerinde kullanılmakta olan kalıplardan farkı yapılan karşılaştırmalarla ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Üniforma, Üretim Kalıbı, Erkek Pantolonu, Erkek Montu, Giysi Ergonomisi.
Özet (Çeviri)
Uniforms are clothes that are standardized by related institution and used by personnel. The first one of the usage purposes of uniform is to establish corporate identity and maintaining continuity and the second one is to contribute to preparation of comfort, healthy and productive working environment for personnel. For this reason, it requires special criteria in design and manufacture. In the functional clothes as uniform, production patterns has vital importance. Cloth patterns that are not in compliance with the performed work causes discomfort and accordingly dissatisfaction. Therefore, it is necessary to determine the movements required by the essence of the work and how these movements affect the cloth in the preparation of uniform production patterns. The objective of this research is to improve the uniform production patterns of correction officer working in Penal Institutions and Prisons within the body of Ministry of Justice. This study is an action research. Universe of the research is consist of 7719 male correction officers having 48 body sizes working in Penal Institutions and Prisons in Turkey. Sample of the research consists of 115 male correction officers having 48 body sizes and normal body structure working in Open Prison, 1 and 2 numbered L type Penal Institution, 1 and 2 numbered F type Penal Institution in Ankara Sincan Penal Institutions Campus. Two pieces of observation form is used in the research as data collecting tool. Frequency and percentage values are calculated in the analysis of the data obtained. This thesis is performed within the scope of technical consultancy service rendered as a matter of course of a protocol subscribed between Ministry of Justice General Directorate of Prisons and Detention Houses and Gazi University Deanship of Faculty of Vocational Education. Research is primarily planned according to research report of General Directorate of Prisons and Detention Houses. Pattern correction transactions are carried out on the patterns used in uniform mass production in Penal Institutions and Detention Houses Prison Workshops Institutions textile/ apparel workshops. Data are gathered via observation forms to identify the conformity to the expectations of correction officers of test trousers and coat production patterns. It is conducted by the evaluation of the findings that trousers and coat patterns developed within the process of research are in compliance within the perspective of meeting the expectations of 48 body sized male correction officers. The difference of the trousers and coat patterns developed within the process of research from the patterns used in Penal Institutions and Detention Houses Prison Workshops Institutions textile/ apparel workshops is revealed with the help of comparisons done. Key Words : Uniform, Production Pattern, Men Trousers, Men Coat, Clothing Ergonomics.