Mimarlıkta sürdürülebilirlik ve enerji korunumu
Sustainability in architecture and energy conservation
  1. Tez No: 363024
  2. Yazar: ORMAN NOBAHAR SADEGHİFAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Enerji kullanımı ve ilgili alanları modern dünyada tartışmalı bir konudur. Enerji, sürekli gelişme ve ekonomik büyüme için vazgeçilemez faktörlerden biri olarak düşünülür. Konutlar dünyada en büyük enerji tüketen sektör olarak görülür. Bir binanın ısıtma ve soğutma için enerji talebinin toplam enerji tüketiminin oluşturulmasında büyük payı olduğu bilinir. Ayrıca, bu enerjinin çoğu bina kabuğundan kaybedilir. TS 825, Türkiye'deki Binalar için Isıtma Enerjisi Muhafaza Standartları kabuk aracılığıyla binalarda ısı ve soğutma kaybını azaltmayı hedefler. Ayrıca, sıcak-kuru iklimde kabuğun ısı saklama kapasitesi, binanın enerji verimliliği için ısı izolasyonundan daha önemli bir konu haline gelir. Dolayısıyla, Türk standartları sadece derece-gün kavramını kullanarak ısıtma enerjisi saklanmasını düşünür. BIM uygulamalarının kullanımı ile enerji girişinin tüketimini idare eder. BIM araştırmada bir örnek seçilmiş ve bu örnek uygun enerji analizi yazılımı ile simüle edilmiştir.BIM yazılımının yardımıyla malzeme değişiklikleri ve mevcut enerji tüketim modelleri tanımlanmış ve enerji kullanımı için uygun yöntemler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy usage and its respective become a controversial issue in the modern world. Energy is considered as one of the indispensable factors for continuous development and economic growth. Among the wide range types of different buildings, residential buildings are considered as one of the biggest energy consuming sector in the world. It is known that heating and cooling energy demand of a building has a great rate in building total energy consumption. In addition to that, the most of these energy has been lost from building envelope. TS 825, Heating Energy Conservation Standard for Buildings in Turkey, aims the reducing of heat and cool loss in buildings through the envelope. Moreover in hot-dry climate heat storage capacity of the envelope becomes more important issue than heat insulation for energy efficiency of the building. Since the Turkish standard is considering only heating energy conservation by using degree-day concept. The aim of this study is the analysis and optimization of energy usage in residential buildings .It management of consuming the energy input by using BIM application. A selected case study modeled within the BIM application and simulated through suitable energy analysis software. The current energy consumption patterns of this case are identified and shifted to the optimized level of energy usages by recommending some practical passive ways to change the materials of the building and manage of the operation cooling and heating system.