Nilgün Marmara'nın hayatı ve şiirlerinin incelenmesi
An analysis of Ni̇lgün Marmara's life and poems
- Tez No: 363078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 986
Özet
Nilgün Marmara, 1980 Kuşağı şairlerinden biridir. Şiir yazmaya 1977'de başlamış ve bunu 1987'ye –ölümüne- kadar sürdürmüştür. Onun ilk şiirlerinden son şiirlerine kadar şiirlerinde ön planda olan özellikler arasında özgünlük, felsefî derinlik, varoluşa yönelik sorgulamalar, mevcut düzenin çarpıklıklarına tepki ve başkaldırı, klasik biçimlerin ve gündelik dilin dışına çıkılarak okurun sarsılması ve farklı bir gerçekliğin algısına zorlanması, zor anlaşılırlık, gizem ve içe dönük şiddet sayılabilir. Marmara, kişiliği ve şiirleriyle 1980 Kuşağı'nın en özgün ve sevilen şairlerinden birisidir; ne var ki hayatı ve şiirleri hakkında ciddî ve kapsamlı araştırma yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nilgün Marmara is one from Poets of the 80's. She started writing poems in 1977 and kept on this till her death in 1987. From her first poem to last poem originality, philosophical deepness, querying about existence, responding to current system's obliqueness and rising against them, convulsing the readers with going out of conventional forms and imposing them to a different reality perception, convoluting, mystery and introvert intensity can be counted among in the foreground properties of her poets. With her personality and poems Marmara is one from the most original and best loved Poets of the 80's; but a serious and comprehensive research about her hasn't be maked yet.