Aktivist strateji ile hareket eden serbest yatırım fonlarının getirileri
Returns of activist hedge funds
  1. Tez No: 363099
  2. Yazar: SERKAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KAMİL ONUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada aktivist serbest yatırım fonlarının işlemleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında tespit edilen serbest yatırım fonlarına ait 1634 adet 13D formu ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) web sitesinden indirilmiştir. Her bir aktivist hisse alım işleminden sonra hissenin fiyatının nasıl hareket ettiğine bakılarak farklı zaman aralıklarında aktivist işlem uygulanan şirketlerin performansları incelenmiştir. 574 farklı işleme ait hem kısa hem uzun vadeli performans verisi, son 20 yılda bu işlemleri taklit ederek S&P500 endeksinin performansının üstünde kazanç sağlanabileceğini göstermiştir. Çalışmada aktivist serbest yatırım fonlarının geçmiş bir yılda kötü performans sergileyen şirketleri daha çok tercih ettikleri saptanmıştır. Aktivist işleme ait form yayınlanmadan dokuz gün öncesine kadar ilgili şirketler ortalamada negatif performans sergilerken, bu tarihten sonra pozitif getiriler saptanmıştır. Aktivist serbest yatırım fonlarının işlem yaptıkları şirketlerin aktivist işlem öncesi ve sonrası getirileri farklı filtreler uygulanarak analiz edilmiştir. 1994 ile 2014 yılları arasında kısa vadeli performansta bir değişiklik olmazken, uzun vadeli performansta hafif bir düşüş trendi mevcuttur. Sektörel olarak en yüksek getiriler finans ve sanayi ürünleri sektörlerinde gözlemlenmiştir. İşlem sıklığı arttıkça serbest yatırım fonlarının getirileri de yükselmiştir. Aktivist serbest yatırım fonları en yüksek getiriyi piyasa değeri 100 milyon USD ile 500 milyon USD arasında değişen şirketlerde sağlarken en kötü performansı piyasa değeri beş milyar doları aşan şirketlerde yaşamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study examines activist hedge fund transactions. Under the scope of this study, 1634 13D forms have been downloaded from the website of Securities and Exchange Commission (SEC) of USA. The performances of the companies on which activist transactions applied have been examined at different periods of time by looking at the returns before and after each activist transaction. Short and long term performance data of 574 different transactions has demonstrated that it is possible to beat S&P500 by imitating these transactions during the last 20 years. The study also demonstrated that activist hedge funds prefer companies showing poor performances during the preceding year of activist transaction. While relevant companies had negative returns since average nine days before the publication of the 13D form, positive abnormal returns have been observed after this date. Pre- and post-transaction returns of the stocks, which activist hedge funds invest, have been analyzied using different filters. While the short-term positive abnormal returns remains stable between 1994 and 2004, a slight downtrend has been experienced in the long term positive abnormal returns. Sectorally, the highest profits have been observed in finance and industrial products. The more frequent the transactions are, the higher profits the hedge funds gain on a certain stock. Activist hedge funds have derived the highest levels of profit from the companies which have market capitilazation between 100 million USD to 500 million USD and they have experienced the worst performances in the companies which have more than five billion USD market capitilazation.