Yeni toplumsal hareketler ve dijital aktivizm: Çevreci sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir araştırma
New social movements and digital activism: A research on environmental non-governmental organizations
- Tez No: 515640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile beraber, sivil vatandaşların taleplerini dile getirmek için bir araya gelerek oluşturduğu yeni toplumsal hareketler ve yeni toplumsal hareketlerin kamuoyuyla iletişimsel boyutunu ifade eden dijital aktivizm kavramı, son yıllarda yazında dikkat çeken konulardan biri olmuştur. Ancak özellikle yeni bir toplumsal hareket türü olarak ortaya çıkan çevreci hareketler ve çevreci sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği dijital aktivizm konularında Türkçe yazınındaki çalışmalar oldukça sınırlı kalmıştır. Bu noktada araştırmanın temel amacı, çevreci toplumsal hareketlerin sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yeni medya üzerinden gerçekleştirdikleri dijital aktivizm faaliyetlerinin kamuoyuna, kamuoyu önderlerine ve devlet organlarına ulaşmadaki etkilerinin belirlenmesidir. Bu araştırma sayesinde yazındaki bu boşluğun kapatılması yönünde katkı sunulacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmada, Türkiye'de çevrecilik alanında faaliyet gösteren ulusal boyutta on iki ve uluslararası boyutta iki olmak üzere toplamda on dört sivil toplum kuruluşunun dijital aktivizm faaliyetleri incelenmiştir. İlk olarak ön araştırmada sivil toplum kuruluşlarının web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, uluslararası boyutta faaliyet gösteren iki çevreci sivil toplum kuruluşunun stratejik bir şekilde dijital aktivizm uyguladıkları belirlenerek, bu kuruluşlarla yüz yüze yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda dijital aktivizm faaliyetlerinde bulunan sivil toplum kuruluşlarının, kampanyalarında daha başarılı sonuçlar elde ettikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin mevcut durum bağlamında değerlendirilmesinin yanı sıra gelecekteki araştırmalar için önerileri de ayrıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the developments in communication technologies, new social movements that civil citizens consist jointly to express their request and the concept of digital activism that represents new social movements' communicative dimension with the public have become one of the important topics attracts attention in the literature. However, especially the context of digital activism related to environmentalist movements and environmentalist non-governmental organizations (NGOs) has not been much examined in Turkish literature. In this point, the main aim of the research is to determine the effect of digital activism activities of environmentalist non-governmental organizations on the public, public opinion leaders, and government agencies. In this research, digital activism activities of fourteen environmentalist non-governmental organizations in total, twelve at the national level and two at the international level, have been examined. In the preliminary research, content analysis has been applied to web sites and social media accounts of the NGOs. With the direction of the results, it has been determined that two international NGOs have been professionally engaged in digital activism. For this reason, semi-structured interviews were conducted with the NGOs. As a result of the research, it has been determined that NGOs engaging digital activism activities have achieved more success in their campaigns. This study has also presented several recommendations for practitioners and researchers.