Borsa İstanbul'da işlem gören ticari bankalar ile halka açık olmayan ticari bankaların finansal performanslarının karşılaştırmalı analizi
A comperative analysis of the financial performance between publicly traded commercial banks in Borsa Istanbul and non-public Turkish commercial banks
  1. Tez No: 363101
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, Türkiye'de faaliyet gösteren mevduat bankaları üzerinde yapılmış bir çalışma olup, payları Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan ticari bankalar ile halka açık olmayan ticari bankaların finansal performanslarını kıyaslamaya yönelik bir araştırmadır. Türkiye'de faaliyet gösteren mevduat bankalarının finansal tablolarından elde edilen finansal oranlardan hareketle 2009-2013 yılları arasındaki beş yıllık dönem için bankaların finansal performansları bu yıllar bazında ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında finansal piyasalar ve ticari bankaların bu piyasalar içerisindeki yeri incelenmiştir. Sonraki aşamada mevduat bankacılığı ve Türkiye'deki önemi ele alınmıştır. Literatürde bankaların finansal performansları üzerine yapılan çalışmalar incelenmiş ve finansal performans değerlendirmede kullanılan finansal oranlar araştırılmıştır. Söz konusu bu finansal oranların, bankaların finansal performansının bütününe etkisi incelenmiş ve Türkiye'de 5 yıldan daha fazla süredir faaliyet göstermekte olan ticari bankaların performansları TOPSIS metodu ile elde edilen skorlara göre sıralanmıştır. Oluşturulan bu tablolardaki veriler çeşitli testlere tabi tutularak, halka açık olmanın ticari bankaların finansal performansları üzerinde anlamlı bir etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda 2013, 2011 ve 2010 yıllarında halka açık ticari bankaların daha yüksek finansal performans sergilediği sonucuna ulaşılırken, 2009 ve 2012 yılları için istatistiki anlamda yeterliği olan bir sonuca ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at comparing the financial performance of publicly traded and the non-public Turkish commercial banks by using TOPSIS methodology. Financial ratios of the Turkish commercial banks were used and overall financial performances were evaluated by using these financial ratios. The results were discussed seperately for each year . First, financial markets and the importance of the commercial banks in this market was investigated. For this purpose, the total share of Turkish commercial banks in Turkish banking sector was analysed. Previous studies on the financial performance of banks have been examined and commonly used financial performance indicators were selected. The financial ratios of the commercial banks opearating for more than 5 years in Turkey were used as the inputs of TOPSIS method. Based on the TOPSIS scores, Turkish commercial banks were evaluated for each analysis period. Also, it is investigated whether to be publicly traded or not have any impact on financial performance of the commercial banks by conducting some nonparametric methods. In conclusion, it is found that publicly traded commercial banks are more efficient than the non-public commercial banks for the years of 2013, 2011 and 2010. But, this efficiency difference between these two groups is not statistically significant for the years of 2012 and 2009.