Çanakkale ili Yenice ilçesinin SWOT analizi ile sosyo ekonomik değerlendirilmesi
Assessment of the socio economic situation of Yenice, town of Çanakkale, by SWOT analysis
  1. Tez No: 363113
  2. Yazar: BETÜL BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bir yörenin nasıl kalkınacağını ve gelişeceğini belirlemek için öncelikle o bölgenin sahip olduğu potansiyelleri belirlemek gerekmektedir. Daha sonra incelenecek olan yörenin sahip olduğu değerler ortaya konulmalıdır. Çanakkale iline bağlı Yenice ilçesinin sosyo ekonomik yapısı ve bu yapılanmanın gelecek yılları da kapsayacak şekilde açılımlarının belirlenmesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır.Çalışmada gelecek on yıllık zaman periyodu için bir ekonomik çerçeve hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı mevcut ekonomik veri tabanlarına göre elde edilen sosyo ekonomik niceliksel değerleri belirlemek ve SWOT analizi çerçevesinde gelecekteki ekonomik yapılanmanın Yenice'nin sosyo ekonomisi üzerine etkilerini incelemektir.Araştırmada yöntem olarak SWOT analizi kullanılmıştır. İlçede bulunan tüm kamu ve özel kurumlar incelenmiş olup özellikle birebir görüşmelere ağırlık verilmiştir. Yenice'de SWOT analizi ile yapılan değerlendirmede sosyal ve ekonomik açıdan elde edilen güçlü yönler 49 adet olup en güçlü yönleri tarımsal açıdan kırmızı biber potansiyeline sahip olması ve ormanlık arazilerinin geniş yer kaplamasıdır. Zayıf yönleri 40 adet olup, en zayıf yönü sanayisinin yeterince gelişememiş olmasıdır. 30 adet fırsat değişkeni arasında en önemlisi yapılabilecek düzenlemelerle bölgede turizme yönelik faaliyetlerin arttırılması ve desteklenmesidir. Bu çalışmada 23 adet tehdit değişkeni tespitinde bulunulmuştur. Bölge ile ilgili elde edilen tehditler arasında en etkilisi ise yörenin markalaşabilecek değerlerine sahip çıkmamasıdır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to find out the potentials what a district has in order to determine how the district is developed and taken a progress. After that, the values, which the district has, should be exposed. The thesis over that the socioeconomic status of Yenice, Çanakkale, and the determination of the expansions which should be done today and also in the future.By this work, an economical frame, which includes a ten years period in the future, has been prepared. The aim of this study is to determine the socio economic quantative values which have been obtained subsistence economic database and to examine effects of future economic structure upon the socio economic structure of Yenice by using SWOT analysis.As a method, SWOT analysis has been used in the research. All the public and private institutions were searched and especially the interviews that were made face to face were put. In Yenice, by the search which SWOT analysis was used, 49 strenght aspects connected with socio economical level were found out and the most important ones are that Yenice has a serious potential of bell pepper and great woody lands. The town has 40 weaknesses, and the weakest one is it?s undeveloped industry. Opportunities variable that can be done most effectively deals 30 with arrangements and support in the region is to increse tourism in actions. And the most important one which can easily be seen among 23 threats is that the people of Yenice do not care about their values which can be brand names.